Si ta trajtoni qenin tuaj

Qeni juaj nuk mund të jetë shoku juaj më i mirë nëse nuk e trajtoni mirë. Bërja e tillë kërkon kohë, durim dhe dashuri. Kujdesuni për nevojat themelore të qenit tuaj. Sigurohuni që ajo ka shumë ushqim dhe ujë. Jepini një vend të rehatshëm për të pushuar. Atëherë mund të përqendroheni në trajnimin e shtëpisë, si dhe të mësoni qenin tuaj disa komanda. Së fundmi, kaloni kohë duke u argëtuar me qenin tuaj. Nëse e trajtoni qenin tuaj si pjesë të familjes tuaj, ai do t'ju dojë me besnikëri dhe dashuri përgjithmonë.

Sigurimi i nevojave themelore të qenit tuaj

Sigurimi i nevojave themelore të qenit tuaj
Jepini qenit tuaj ushqim dhe ujë të freskët. Këto nevoja themelore nuk mund të injorohen, madje as për një ditë. Në varësi të moshës së tyre, këlyshët duhet të hanë 3 deri në 4 herë në ditë. Qentë me moshë të rritur zakonisht hanë vetëm dy herë në ditë. Ujë i freskët dhe i pastër duhet të sigurohet në çdo kohë, kështu që qeni juaj mund të pijë sa herë që ka etje. [1]
 • Zgjidhni llojin e duhur të ushqimit për madhësinë, moshën dhe racën e qenit tuaj. Lloje të ndryshme të qenve kanë nevoja të ndryshme ushqyese. Shumica e paketave të ushqimit të qenve detajojnë se sa ushqim duhet të jepet çdo ditë në varësi të madhësisë së qenit.
 • Sigurohuni që të blini ushqim me përbërës me cilësi të lartë. Qentë kanë sisteme të ndjeshme tretjeje dhe mund të sëmuren nëse nuk ushqehen ushqime me cilësi të lartë. Mos ushqeni qenët ushqimin njerëzor, veçanërisht ushqimin e hedhurinave që ka shumë kripë dhe sheqer. Një rregull i mirë është të shikoni përbërësin e parë në paketën e ushqimit për qen. Nëse është një mish - jo miell misri - ky ushqim do të jetë më i lartë në ato proteina thelbësore qeni juaj ka nevojë për çdo ditë.
 • Konsultohuni me veterinerin tuaj se sa shpesh duhet të ushqehen këlyshi ose qeni juaj për të përmbushur nevojat e tij metabolike. [2] Burimi i besueshëm X Shoqata Humane e Shteteve të Bashkuara Organizata Kombëtare e përkushtuar në promovimin e mirëqenies së kafshëve Shkoni te burimi
Sigurimi i nevojave themelore të qenit tuaj
Sigurohuni që qeni juaj të ketë një vend komod për të fjetur. Qentë mund të jenë në distancë të lidhur me ujqërit, por ato janë krijesa të zbutura që gëzojnë krijesat-komoditetet e shtëpisë, aq sa ne njerëzit. Qeni juaj ka nevojë për një vend të pastër, të thatë dhe të ngrohtë për të fjetur natën. Nëse qeni juaj fle brenda apo jashtë, sigurohuni që të ketë një hapësirë ​​që strehohet nga elementët me një temperaturë të rregulluar.
 • Nëse qeni juaj kalon shumë kohë jashtë, ajo ka nevojë për një vend për të strehuar kur bie shi, bora, ose nxehet shumë ose ftohtë. Mos e lini qenin tuaj jashtë në mot të papjekur.
 • Shumë qen kënaqen duke fjetur në kotele të veshura me batanije të qetë me disa lodra. Të tjerët preferojnë të flenë në një shtrat qensh në dhomën e gjumit të zotërinjve të tyre ose në një vend të veçantë diku në shtëpi. [3] Burimi i besueshëm X Shoqata Humane e Shteteve të Bashkuara Organizata Kombëtare e përkushtuar në promovimin e mirëqenies së kafshëve Shkoni te burimi
Sigurimi i nevojave themelore të qenit tuaj
Lejoni qenin tuaj të ushtrojë çdo ditë. Qentë, si njerëzit, duhet të lëvizin për të qëndruar të aftë dhe të shëndetshëm. Disa raca duhet të ushtrojnë me orë të tëra çdo ditë, ndërsa të tjerët janë në rregull nëse ata shkojnë vetëm disa herë në ditë. Shtë e rëndësishme të kuptoni nevojat e racës tuaj dhe t'i përmbushni ato. Nëse keni një qen me energji të lartë, sigurohuni që të bëni shumë stërvitje.
 • Të paktën, ecni qenin tuaj dy herë në ditë për 20 minuta. Kjo është veçanërisht e rëndësishme nëse qeni juaj duhet të qëndrojë i bashkuar në shtëpi ose apartament gjatë gjithë ditës ndërsa jeni larguar. [4] X Burimi i besueshëm Shoqëria Amerikane për Parandalimin e Mizorisë ndaj Kafshëve Organizata kryesore e përkushtuar për parandalimin e mizorisë së kafshëve Shko tek burimi
 • Ndërsa jeni duke ecur qenin tuaj, sigurohuni që të njihni ligjin e lehave në zonë. Mos lejoni që manarja juaj të mos jetë e mbyllur, përveç nëse zona është e mbyllur dhe manarja juaj është e mbrojtur nga trafiku. [5] X Burimi i besueshëm Shoqëria Amerikane për Parandalimin e Mizorisë ndaj Kafshëve Organizata kryesore e përkushtuar për parandalimin e mizorisë së kafshëve Shko tek burimi
 • Qentë pëlqejnë të shkojnë në parqet e qenve dhe lehtësirat e tjera ku ata marrin mundësinë për të vrapuar lirshëm. Sidoqoftë, sigurohuni që manarja juaj të vaksinohet plotësisht përpara se ta çoni në një zonë me qen të tjerë. Sëmundjet si parvovirus mund të qëndrojnë të fjetur në mjedis për disa muaj duke vënë këlyshë dhe qen të pa vaksinuar në rrezik kur ekspozohen në atë mjedis. [6] X Burimi i hulumtimit
Sigurimi i nevojave themelore të qenit tuaj
Merrni qenin tuaj në veteriner rregullisht. Qeni juaj duhet të shohë një veteriner për rreth një herë në vit për të qëndruar i azhurnuar në të gjitha të shtënat e nevojshme dhe të marrë një kontroll vjetor. Nëse qeni juaj tregon simptoma të sëmundjes midis takimeve të rregullta, telefononi veterinerin dhe merreni për një diagnozë. [7]
 • Nëse qeni juaj nuk është spërkatur apo asgjësuar, konsideroni që keni bërë operacionin. Ashtë një masë e rekomanduar nga ASPCA si një mënyrë për të parandaluar rritjen e popullatës së qenve endacakë. [8] X Burimi i besueshëm Shoqëria Amerikane për Parandalimin e Mizorisë ndaj Kafshëve Organizata kryesore e përkushtuar për parandalimin e mizorisë së kafshëve Shko tek burimi
 • Qeni juaj duhet të marrë një vaksinim të tërbimit, si dhe të shtëna të tjera të detyrueshme.
Sigurimi i nevojave themelore të qenit tuaj
Mbani qenin tuaj të sigurt nga dëmtimi. Një pjesë e përgjegjësisë suaj si pronare e qenve është ta mbani qenin tuaj të sigurt, ashtu si ju do të bëni një fëmijë. Kjo do të thotë mbajtja e qenit tuaj të lehosur kur jeni rreth trafikut, duke u siguruar që oborri juaj është i rrethuar në mënyrë që qeni juaj të mos mund të shpëtojë dhe të futet në një situatë të rrezikshme, duke mbrojtur qenin tuaj nga qenët më të mëdhenj dhe në përgjithësi duke e mbajtur atë jashtë mënyrës së dëmtimit. [9]
 • Mikrociprat mund të ndihmojnë në identifikimin e qenit tuaj nëse humbet. Shumë kompani në të vërtetë ofrojnë shërbime që do t'ju njoftojnë nëse qeni juaj ka humbur rrugën. [10] Burimi i besueshëm X Shoqata Humane e Shteteve të Bashkuara Organizata Kombëtare e përkushtuar në promovimin e mirëqenies së kafshëve Shkoni te burimi
 • Për shembull, sigurohuni që qeni juaj të mos luftojë me një kafshë të egër duke e mbajtur atë në një zorrë në zonat ku ligjet e lehut janë në fuqi. Shumë kafshë të egra mbajnë sëmundje të rrezikshme si tërbimi dhe leptospiroza. Ashtë një ide e mirë për të sjellë qenin tuaj te një veteriner nëse qeni juaj bie në kontakt me një kafshë të egër. [11] Burimi i besueshëm X Shoqata Humane e Shteteve të Bashkuara Organizata Kombëtare e përkushtuar në promovimin e mirëqenies së kafshëve Shkoni te burimi
 • Mbani shtëpinë dhe oborrin tuaj pa objekte të rrezikshme qeni juaj mund të përpiqet të hajë, si tela elektrikë. [12] X Burimi i hulumtimit Puppies kanë më shumë të ngjarë të përtypin objekte të rrezikshme. Një mënyrë e mirë për t'u siguruar që ata të qëndrojnë të sigurt është t’i vendosni në një zonë të vogël, të pastruar nga qenush, kur nuk jeni aty për të monitoruar veprimet e tyre. Përdoreni këtë kohë për t'i trajnuar ata të përtypin vetëm lodrat e tyre. [13] Burimi i besueshëm X Shoqata Humane e Shteteve të Bashkuara Organizata Kombëtare e përkushtuar në promovimin e mirëqenies së kafshëve Shkoni te burimi

Trajnimi i qenit tuaj

Trajnimi i qenit tuaj
Shtëpi stërviteni qenin tuaj . Ju dhe qeni juaj të dy do të jeni më të lumtur nëse kaloni kohë në trajnimin e duhur të shtëpisë. Shtë e rëndësishme të filloni herët, kur qeni është akoma qenush. Të gjitha këlyshët kanë aksidente në shtëpi në fillim, por me durim ju mund t'i mësoni tuajat që të shkojnë te dera kur të duhet të lihet. Shpërbleeni qenin tuaj për të shkuar në banjë jashtë çdo herë. Përfundimisht, do të fillojë të kuptojë që të shkosh jashtë preferohet të futesh brenda. [14]
 • Merrni qenin tuaj në të njëjtin vend jashtë çdo herë, kështu që ai do ta shoqërojë atë vend me të shkuar në banjë.
Trajnimi i qenit tuaj
Mësojeni qenin tuaj të luajë bukur . Nëse qeni juaj pëlqen të luajë-kafshojë dhe leh shumë, ju mund ta stërvitni atë të luajë më bukur. Mashtrimi më efektiv është të injoroni qenin tuaj kur shfaq sjellje të keqe, pasi qentë zakonisht kafshojnë dhe lehin për vëmendje. Kur ju tërheq vëmendjen, qeni juaj do të kuptojë se mënyra më e mirë për tu vërejtur është të silleni mirë. Nëse qenush juaj insiston në përpjekjen për të kafshuar kur po e injoroni atë, thjesht largohuni larg nga këlyshi. Shpërblej sjelljen e mirë me trajton dhe lavdërim. [15]
Trajnimi i qenit tuaj
Mësoni komandat themelore të qenit tuaj. Të mësuarit se si të uleni, qëndroni dhe të vini janë komanda të rëndësishme për çdo qen. Qeni juaj do të jetë më i bindur dhe do të keni mundësi ta nxirrni më shpesh nëse e dini që do të vijë kur të thirret. Një qen i cili di si të ulet, të qëndrojë dhe të vijë është më i sigurt se ai që nuk do të dëgjojë. Dogdo qen mund të mësojë këto komanda themelore. Mos harroni të përdorni durim dhe forcim pozitiv kur jeni duke stërvitur qenin tuaj. Këtu janë komandat që duhet të dinë çdo qen:
 • Si të ulet
 • Si të rrimë
 • Si të vijë
Trajnimi i qenit tuaj
Mësojeni qenit tuaj disa truket argëtuese. Qentë janë të shkëlqyeshëm në të mësuarit se si të bëjnë hile, dhe mësimi i qenit tuaj si t'i bëjë ato mund të jetë një përvojë e shkëlqyeshme për lidhjet. Jo çdo qen mund të bëjë prapaskenë ose të hipë një kalë i vogël, por shumica mund të bëjnë disa hile, veçanërisht kur shpërblehen me trajton. Këtu janë disa nga truket që shumica e qenve nuk kanë asnjë problem për t'i zotëruar:
 • Rrokulliset sipër
 • lypur
 • Shtrëngimi i duarve
 • Të luash i vdekur
 • ngarkuar

Të kesh një marrëdhënie argëtuese

Të kesh një marrëdhënie argëtuese
Ji mirësjellës me qenin tënd. Nëse jeni duke menduar për qenin tuaj, qeni juaj do të frikësohet nga ju. Qentë i kërkojnë pronarët e tyre sikur fëmijët e vegjël të kërkojnë prindërit e tyre. Trajtojeni qenin tuaj me dashuri duke i folur me një zë të këndshëm, duke kaluar kohë për të bërë petk dhe përkëdhelur dhe duke treguar shumë dashuri. Kur qeni juaj është i mirë, jepini asaj një trajtim dhe një gërvishtje në bark. Qeni juaj do t'ju shpërblejë me dashuri të pafund si kthim.
 • Kërkimet tregojnë se qentë pëlqejnë të përkëdhelen edhe më shumë sesa të marrin lëvdata. Kujdeseni qenin tuaj çdo ditë për t'i treguar qenit tuaj se sa shumë ju intereson. [16] X Burimi i hulumtimit
Të kesh një marrëdhënie argëtuese
Mos e ndëshkoni qenin tuaj. Bërtitja e qenit tuaj ose goditja e qenit tuaj është gjithmonë një ide e keqe. Shtë mizore dhe gjithashtu joefektive. Qentë që mjekohen domethënë përfundojnë të hutuar dhe të frikësuar; ata nuk dinë se çfarë dëshironi të bëjnë ata, kështu që ata ose veprojnë jashtë ose fuqizohen. Asnjëherë mos e ndëshkoni qenin tuaj për të bërë diçka të gabuar. Përkundrazi, shpërbleeni qenin tuaj për atë që bën mirë për të ndërtuar besim dhe për të ndihmuar qenin tuaj të shohë gjënë e duhur për të bërë. [17]
 • Përforcimi pozitiv është mënyra më e mirë për ta bërë qenin tuaj të sillet ashtu siç dëshironi. Shpërblej sjelljen e mirë. [18] Burimi i besueshëm X Shoqata Humane e Shteteve të Bashkuara Organizata Kombëtare e përkushtuar në promovimin e mirëqenies së kafshëve Shkoni tek burimi Dënimi i qenit tuaj krijon frikë dhe pakënaqësi të përgjithshme.
Të kesh një marrëdhënie argëtuese
Silleni qenin tuaj në vendet argëtuese. Qentë bëjnë shokë të mrekullueshëm që mund t’i çoni me vete në vendet që ju pëlqejnë, si parqe, plazhe, apo edhe vetëm përreth lagjes. Qeni juaj do të shijojë ekskursione po aq sa ju, dhe marrja me vete është një mënyrë e shkëlqyeshme për t'u lidhur dhe argëtuar së bashku.
 • Nëse merrni qenin tuaj në makinë, hapni dritaren që të mund të shijojë ajrin. Vetëm sigurohuni që nuk është poshtë deri tani që qeni mund të hidhet jashtë.
 • Nëse e çoni qenin tuaj në vendet që ju pëlqen, sigurohuni që të ndiqni rregullat e zierjes dhe t'i kushtoni vëmendje nëse qenve nuk lejohen në një vend të caktuar.
Të kesh një marrëdhënie argëtuese
Shoqëroni qenin tuaj me të tjerët. Nëse qeni juaj kalon kohë rreth shumë njerëzve dhe qenve, ai do të mësojë të jetë miqësor dhe shoqëror. Një mënyrë e mirë për të shoqëruar qenin tuaj është ta çoni atë në parkun e qenve, ku do të marrë një shans për të luajtur me qen të tjerë dhe pronarë miqësorë për qen.
 • Shumë parqe të qenve janë vetëm anëtarë, që u kërkojnë pronarëve të kafshëve shtëpiake të plotësojnë një kërkesë para se t'u jepet një kalim për të hyrë në park. Kjo është për t'u siguruar që të gjithë qentë në park kanë marrë të shtënat e tyre dhe të parandalojnë përhapjen e sëmundjes. [19] Burimi i besueshëm X Shoqata Humane e Shteteve të Bashkuara Organizata Kombëtare e përkushtuar në promovimin e mirëqenies së kafshëve Shkoni te burimi
Happensfarë ndodh nëse ju keni bërtitur qenit tuaj; çfarë duhet të bëni?
Jepini atij pak dashuri dhe mos bërtis përsëri. Merrni vetë një libër mbi trajnimin pozitiv të qenve.
Po sikur një qen abuzohej në të kaluarën e tij, kështu që nuk u beson njerëzve? Si mund ta fitoja besimin e saj dhe ta dija se e dua?
Durimi, shumë dashuri dhe lejimi i qenit tuaj të vijë tek ju sesa t’i afroheni asaj do të shkojë një rrugë e gjatë. Nëse qeni juaj u abuzua, ajo ishte ndoshta rreth shumë zhurmash të zhurmshme, të zemëruar dhe lëvizje të papritur, kështu që të jetë aq i qetë sa të mundeni rreth tij dhe të flisni me tone të buta, qetësuese. Ka disa këshilla të mira në Ndërtimin e Mirëbesimit me një Qen të Abuzuar që mund të ju ndihmojë.
Shouldfarë duhet të bëj kur qeni im është i sëmurë?
Merr qenin tënd në veteriner. Nëse vetingu është i mbyllur dhe situata duket serioze, gjeni klinikën tuaj më të afërt të kafshëve urgjente.
Si të kujdeseni për një kafshë shtëpiake pa shkuar në një veteriner?
Kjo nuk funksionon vërtet. Ju duhet të shkoni në veteriner ose thjesht të mos merrni një kafshë shtëpiake. Ju mund të merrni peshk ose diçka që nuk ju nevojitet vërtet veteriner, por shëndeti i kafshës suaj është i rëndësishëm.
pfebaptist.org © 2021