Si të dush një qenush

Me një qenush të ri, mund të jetë një sfidë të njohësh mënyrën më të mirë për t’i larë pa u shkaktuar atyre stres apo pa i bërë ato të pakëndshme. Zgjedhja e shampon e duhur dhe produktet e banjës dhe marrja e disa hapave të thjeshtë për ta mbajtur qenushin tuaj të lumtur dhe të rehatshëm mund të ndihmojë në lehtësimin e vjeshtës si për ju ashtu edhe për qenushin tuaj.

Duke përdorur produktet e duhura

Duke përdorur produktet e duhura
Bleni shampon të bërë posaçërisht për qen. Shtë e rëndësishme që të mos përdorni shampo të destinuara për njerëzit në qenin tuaj. Disa njerëz mendojnë se përdorimi i shamponës për bebe është në rregull, por madje edhe shampoja për bebe përmban disa kimikate dhe vajra që nuk duhet të përdoren tek qentë. Përdorni një shampo të tregtuar dhe të bërë posaçërisht për këlyshë. [1]
 • Mundohuni të shmangni blerjen e një shampo kone me ndonjë aromë dhe ngjyra jo natyrale të shtuar. Nëse etiketa ka diçka si "Yellow No. 8" ose "Tartrazine", zgjidhni një shampo të ndryshme. Këto përbërës artificialë mund të shkaktojnë reaksione alergjike ose acarim të lëkurës.
 • Përdorni shampon që përmbajnë vajra esencialë natyralë për të siguruar aromë, sesa kimikate.
Duke përdorur produktet e duhura
Zgjidhni një shampo të përshtatshme për nevojat e qenushit tuaj. Për shembull, nëse qenush juaj ka lëkurë të thatë ose kruar, ju mund të merrni parasysh marrjen e një shampo natyral me tërshëre ose vajra esencialë, siç janë specat e mentës dhe eukaliptit për të qetësuar kruajtjen e tij. [2]
 • Shamponët mjekues, si ato të bëra për kontrollin e pleshtave dhe rriqrave, shpesh nuk mund të përdoren në këlyshë më të rinj se 8-10 javë. Sigurohuni që të lexoni etiketat në shamponat medicinale për t'u siguruar që ato janë të sigurta për t'u përdorur në qenush tuaj në moshën e tij.
Duke përdorur produktet e duhura
Bëni kondicioner të bërë për qen. Kondicioneri është i rëndësishëm për qentë dhe këlyshët sepse plotëson vajrat natyralë në palltot e tyre që shamponët mund t’i lajnë. Kondicioneri është gjithashtu i dobishëm për të detangling palltot më të gjata, dhe për të mbajtur lëkurën të lagur dhe të shëndetshëm. [3]
 • Asnjëherë mos përdorni kondicionerë të destinuar për njerëzit në qen ose këlyshë. Kondicionerët e bërë për njerëzit kanë një nivel të ndryshëm pH sesa ato të bëra për qen, dhe mund të irritojnë lëkurën e tyre. Bleni një kondicioner të bërë posaçërisht për qen. Mund t’i gjeni në dyqanin tuaj lokal të furnizimit me kafshë.
Duke përdorur produktet e duhura
Bleni një furçë qensh ose krehër. Në varësi të gjatësisë së pallto së qenushit tuaj, do t'ju duhet një furçë për ta akomoduar. Për shembull, palltot më të gjata mund të bëjnë më mirë me një furçë ose krehër që ka shpohet ose dhëmbë që janë të vendosur pak më të gjerë. Këto lloje të furçave dhe krehërve janë të mira për të eleminuar dyshekët ose nyjet që mund të fitojnë pallto më të gjata. [4]
 • Veshjet më të shkurtra, ose palltot të cilat janë të prirur për të derdhur, bëjnë mirë me furça shpatullash të vendosura ngushtë. Kjo do të ndihmojë në nxjerrjen e leshit të derdhur dhe mbajtjen e pallto të kone tuaj të shëndetshme.
Duke përdorur produktet e duhura
Përdorni një kokë dushi që shkëputet. Mund të gjesh njërën nga këto në lokalin e madh lokal ose dyqanin e pajisjeve. Një kokë dushi që shkëput dhe ka një çorape do të jetë metoda më e lehtë për të bërë dush qenushin tuaj, pasi do të shtrihet deri aty ku jeni këlyshi në dush dhe do ta bëjë më të lehtë ta shpëlani atë.
 • Shumica e këtyre llojeve të kokat e dushit ju lejojnë të ktheni një çelës për të fikur ujin menjëherë. Për të kursyer ujë dhe për të mbajtur ujin nga spërkatja kudo ndërsa sapunit pallton e qenit tuaj, fikni presionin e ujit kur nuk jeni duke përdorur ujin.
 • Ky lloj koka dush gjithashtu do t'ju lejojë të përdorni një presion më të butë të ujit. Ju nuk dëshironi të përdorni një cilësim të presionit të lartë. Përdorni vendosjen e dritës së dushit në kokën tuaj të dushit kur bëni dush qenushin tuaj.

Dhënia e këlyshit tuaj një dush

Dhënia e këlyshit tuaj një dush
Sigurohuni që uji nuk është shumë i nxehtë. Ju mund ta gjykoni atë duke e prekur atë vetë. Thjesht të jesh i ngrohtë në prekje është mjaft i mirë. Rregulloni temperaturën e ujit sipas nevojës para se të vini qenin tuaj në dush. [5]
Dhënia e këlyshit tuaj një dush
Lëreni qenushin tuaj të përshtatet me ujin. Merrni kohën tuaj dhe shkoni ngadalë. Lëreni qenushin tuaj të përshtatet me temperaturën dhe ndjenjën e ujit që godet trupin e tij. Sigurohuni që të mos keni spërkatësin të vendosur në një presion të lartë që mund të befasojë ose dëmtojë qenushin tuaj. [6]
 • Përpiquni të flisni butësisht me qenushin tuaj ndërsa e lini të mësohet me ujin. Kjo mund të ndihmojë në mbajtjen e tij të qetë dhe gjithashtu sigurimin e tij se asgjë e keqe nuk do të ndodhë. Shtë e rëndësishme që ai të ndjehet i sigurt dhe i rehatshëm, kështu që ai nuk mëson të ketë frikë nga dush ose banje.
Dhënia e këlyshit tuaj një dush
Lagni tërë trupin e qenushit tuaj. Merrni të gjithë pallton e tij të këndshme dhe të ngopur me ujë të ngrohtë. Mos e spërkatni ujin drejt në fytyrën e tij. Në vend të kësaj, butësisht majë kokën prapa dhe synoni ujin poshtë shpinës. Ju mund të përdorni duart tuaja për të lagur butësisht fytyrën e tij për të siguruar që ai nuk merr ujë në sytë e tij.
 • Duke përdorur çorapin ose spërkatësin tuaj, mund të arrini nën trupin e qenushit tuaj për t'u siguruar që e lagni edhe pjesën e poshtme të tij. Përsëri, është e rëndësishme të shkoni ngadalë dhe jo ta bezdisni atë.
Dhënia e këlyshit tuaj një dush
Përdorni një sfungjer ose lavatriçe për të aplikuar shampon. Ju mund të përdorni vetëm duart tuaja, por përdorimi i diçkaje të tillë si një sfungjer, leckë larëse, apo edhe një mit i veçantë për pastrim, do ta bëjë më të lehtë përhapjen e sapunit, dhe gjithashtu do t'ju ndihmojë të shmangni përdorimin e tepërt të sapunit. Lidheni sapunin butësisht me dorën ose sfungjerin tuaj, duke e lëvizur atë me lëvizje rrethore në pallton e qenit. Kushtojini vëmendje të veçantë zonave që janë veçanërisht të pista, si këmbët dhe këmbët. [7]
 • Ndihmon për të filluar në kokë dhe për të punuar rrugën tuaj përsëri në bisht. Kjo do të tërheqë papastërtinë dhe grimin poshtë trupit të qenit ndërsa e lani atë, dhe do ta bëjë më të lehtë larjen e saj kur të keni bërë shampo.
Dhënia e këlyshit tuaj një dush
Kujdesuni më shumë kur pastroni fytyrën, kokën dhe veshët e qenushit tuaj. Sigurohuni që të mos vendosni sapun ose ujë në sytë ose veshët e qenushit tuaj. Veshët duhet të pastrohen me zgjidhje të veçantë për pastrimin e veshit, dhe veterineri juaj duhet t'ju japë udhëzime për këtë. Përdorni një leckë për të fshirë butësisht fytyrën e qenit tuaj për të mos marrë sapun në sytë ose gojën e tij. [8]
 • Nëse merrni sapun në sytë e qenit tuaj pa dashje, pije butësisht me ujë të pastër. Ndiqni udhëzimet në etiketën e shishes së shampos nëse ndodh kjo.
Dhënia e këlyshit tuaj një dush
Shpëlajeni shampon me kujdes. Përsëri, sigurohuni që ta ktheni kokën e këlyshit tuaj butësisht, dhe mbrojini sytë me dorën tuaj, në mënyrë që asnjë ujë me sapun të mos rrjedhë në to ndërsa shpëlani. Filloni nga koka e tij dhe pije drejt skajit të shpinës. Drejtojeni dorën mbi pallton e tij për të nxjerrë të gjitha pluhurat ndërsa shpëlani. Sigurohuni që ta shpëlani derisa uji të rrjedh pa sapun. [9]
 • Sigurohuni që gishtërinjtë e qenit tuaj të shpëlarren gjithashtu. Nëse e keni mbushur ujin e banjës, pije gishtërinjtë e tij për herë të dytë pasi të keni kulluar ujin.
 • Lënia e sapunit në lesh mund të çojë në acarim të lëkurës së qenushit tuaj, kështu që është e rëndësishme që ju të merrni të gjithë sapunin gjatë shpëlarjes.
Dhënia e këlyshit tuaj një dush
Zbutni disa kondicionerë nëpër pallton e qenit tuaj. Në varësi të llojit të kondicionerit që keni blerë, mund të thotë në etiketë ta lini të ulet për një minutë ose dy, kështu që të mund të zhyten brenda dhe të shkëputet dhe zbutet palltoja. Ndiqni udhëzimet specifike në etiketë, duke e shpëlarë përsëri me kujdes më pas.
 • Nëse qeni juaj ka një pallto më të gjatë, përdorni një krehër me dhëmbë të gjerë për të shpërndarë në mënyrë të barabartë kondicionerin nëpër pallto. Kjo gjithashtu do të ndihmojë në zbërthimin e palltos së qenushit tuaj ndërsa punoni kondicionerin.
Dhënia e këlyshit tuaj një dush
Thatë qenin tuaj butësisht me një peshqir absorbues. Ju madje mund të përdorni një peshqir të veçantë për tharjen e kafshëve shtëpiake, të shitur në shumë dyqane të furnizimit me kafshë. Peshqirët e mikrofibrit duket se ofrojnë më thithjen kur thahen një qen i lagur. Filloni me kokën e qenushit tuaj, pasi fytyra e tij e lagur mund ta bëjë atë të pakëndshme. [10]
 • Punoni në trupin e qenushit tuaj, duke pasur kujdes që të mos piqni leshin e tij me lëvizje të ashpra për tharje. Sigurohuni që t’i thani këmbët pasi të keni ngritur me kujdes nga vaskë ose dush. Këmbët e lagështa të rrëshqitshme mund të jenë të rrezikshme për këlyshin tuaj nëse bie ose shkel.

Duke e pastruar qenushin tuaj mes dushve

Duke e pastruar qenushin tuaj mes dushve
Përdorni një shampo pa ujë. Ka shumë shampo pa ujë në treg për qen, dhe ju mund t'i blini ato në dyqanin tuaj lokal të furnizimit me kafshë. Disa vijnë si sprays, të tjerët si shkumë, dhe shumica përfshijnë krehjen e shampon përmes pallto të qenushit tuaj dhe pastaj fërkimin e tyre të thatë me një peshqir ose duke i lënë të thahen ajri.
 • Ashtu si kur kërkoni një shampo të rregullt, shmangni blerjen e një shampoje pa ujë me ngjyra artificiale ose aromat. Këto mund të irritojnë lëkurën e qenit tuaj.
Duke e pastruar qenushin tuaj mes dushve
Brush qenin tuaj. Në varësi të gjatësisë së pallto së tyre, do t'ju duhet ta bëni këtë pak a shumë shpesh. Sa më gjatë pallto, aq më i prirur do të jetë nyjëtimi dhe pjekja, kështu që larja e çdo disa ditë deri në çdo javë do të jetë e rëndësishme. Palltot më të shkurtër mund të krehen çdo disa javë për të hequr flokët e vdekur ose të lirshëm nga mbathjet e tyre. [11]
 • Nëse qeni juaj ka disa nyje ose dyshek, përdorni pak kondicioner qen për ta zhdukur atë dhe butësisht e krehni atë.
 • Sigurohuni që të lyeni në drejtim të rritjes së flokëve, sesa kundër kokrrës. Qentë nuk u pëlqen që flokët e tyre të krehen në drejtim të gabuar, dhe kjo mund të çojë në nyje më të këqija sesa të ndihmojnë në eliminimin e tyre.
Duke e pastruar qenushin tuaj mes dushve
Fshini putrat e tyre. Përdorni pëlhurat e foshnjës, peshqirët e lagur, ose enët e bëra posaçërisht për të fshirë putrat e qenushit tuaj pasi të keni hyrë nga jashtë. Ju gjithashtu mund të përdorni këto fshin ose peshqirë për të fshirë tërë trupin e qenushit tuaj nëse ai bëhet pak i ndyrë, ose kapur nga shiu. Kjo do t'i mbajë ata nga gjurmimi i papastërtisë brenda dhe do të ndihmojë në ngadalësimin e grumbullimit të papastërtisë në palltot e tyre midis banjove.
Bëni një provë të vogël të çdo shampo të re në pallton e qenit tuaj për t'u siguruar që ai nuk ka një reaksion alergjik.
pfebaptist.org © 2020