Si të parandaloni stazën gastrointestinale në lepuj

Lepujt shtëpiakë rrjedhin drejtpërdrejt nga lepujt e egër, dhe për shkak të kësaj, ata kanë kërkesa specifike për ushqim për shkak të mënyrës së trupit të tyre tretet ushqime. Lepujt duhet të hanë kryesisht bar për të qëndruar të shëndetshëm. Ushqyerja e një lepuri në mënyrë të gabuar, stresi dhe dhimbja shkaktojnë një gjendje të rëndë mjekësore të quajtur staza gastrointestinale (GI), ku zorrë në thelb ndalon funksionimin. Ushqimi i duhur ndihmon për të parandaluar shfaqjen e këtij problemi.

Parandalimi i Stasis GI

Parandalimi i Stasis GI
Ushqeni barin e cilësisë së lepurit tuaj. Mënyra kryesore për të parandaluar stisin GI është ushqimi i lepurit tuaj siç duhet. Dieta e një lepuri duhet të përbëhet nga ushqime me sasinë e duhur të fibrës së bashku me lagështinë për të mbajtur traktin tretës të funksionojë siç duhet. Pjesa më e rëndësishme e dietës është që gjithmonë ta mbani të pastër, barin e barit në dispozicion të lepurit tuaj në çdo kohë. Timothy ose bari tjetër është bari më i mirë për të ushqyer një lepur. [1]
 • Alfa dhe tërfili është shumë i lartë në proteina dhe kalcium për t’u ushqyer me një lepur çdo ditë dhe duhet të përdoret vetëm si një trajtim.
Parandalimi i Stasis GI
Jepini lepurit tuaj bar të freskët. Bari i freskët është gjithashtu një ushqim i mirë për një lepur. Ju mund të vendosni një stilolaps jashtë në lëndinë tuaj, ku lepuri juaj mund të kullosë, ose mund të kapni barin me gërshërë dhe t'i jepni lepurit tuaj për të ngrënë.
 • Mbërthejeni barin e freskët me gërshërë dhe sigurohuni që të mos përdorni rrobat e kositësit të lëndinës. Sigurohuni që plehrat ose barishtet nuk janë përdorur në bar ose mund ta bëni lepurin tuaj shumë të sëmurë.
Parandalimi i Stasis GI
Zgjidhni fishekë të mbushur me lëndë ushqyese. Ju gjithashtu do të keni nevojë për të ushqyer lepurin tuaj fishekë të freskët të ekuilibruar çdo ditë. Sigurohuni që ushqeni lepuri tuaj sasinë e duhur të peletave. Lepujt e rinj mund të kenë fishekë të pakufizuar; lepujt e rritur kanë nevojë nga 1/8 në ½ filxhan çdo ditë në varësi të madhësisë së tyre.
 • Nëse nuk i kufizoni fishekët, lepuri juaj mund të bëhet i trashë.
 • Hidhni çdo topth të papjekur pas një dite dhe zëvendësoni me fishekë të rinj.
Parandalimi i Stasis GI
Siguroni zarzavate me gjethe për lepullin tuaj. Perimet e gjelbërta pa gjethe janë zgjedhje të mira ushqimore për lepurin tuaj, sepse ato sigurojnë fibra dhe lagështi. Ushqeni lepurin tuaj diku nga një deri në tre gota çdo ditë në varësi të madhësisë së lepurit.
 • Perime të gjelbërta me gjethe të mira për të ushqyer lepurin tuaj përfshijnë zarzavate sallate, bok choy, arugula, rrjedh brokoli dhe gjethe, dhe maja të karotës.
 • Sigurohuni që ngadalë të prezantoni ndonjë zarzavate të re në një lepur, në mënyrë që të mos bëjë që lepuri juaj të zhvillojë diarre.
Parandalimi i Stasis GI
Shmangni ushqimin e disa lepujve tuaj. Ka disa ushqime që nuk duhet t’i ushqeni kurrë me lepurin tuaj. Këto ushqime mund të rrëmbejnë traktin tretës të lepurit tuaj ose të shkaktojnë një problem që mund të çojë në ngecje gastrointestinale. Asnjëherë mos i ushqeni me lepujt ushqimet e mëposhtme:
 • Ushqime njerëzore përveç perimeve të përmendura më lart. Ju gjithashtu mund t'i jepni lepurit tuaj sasi të vogla të perimeve me niseshte, si karrota, dhe copa të vogla frutash. Këto konsiderohen trajton jo një pjesë kryesore e dietës. Ju duhet të kufizoni sasinë e këtyre ushqimeve.
 • Misër, kokrra të tjera ose fara. Bishtajat e misrit mund të dëmtojnë lepurin.
Parandalimi i Stasis GI
Mbajeni enën e ujit të lepurit tuaj të mbushur. Mos harroni të mbani gjithmonë ujë të freskët në dispozicion për lepujt tuaj. Siguroni disa opsione për lepullin tuaj për rezultatet më të mira. Ju mund t'i siguroni lepurit tuaj një shishe gocë dhe një pjatë qeramike të mbushur me ujë të freskët dhe të pastër. Ndryshoni ujin çdo ditë. [2]
 • Zgjidhni një pjatë qeramike mbi plastike sepse ato kanë më pak të ngjarë të trokiten. Plus, lepuri juaj nuk do të jetë në gjendje të përtypet në një disk qeramik.

Diagnostifikimi i Stasis GI

Diagnostifikimi i Stasis GI
Njohni simptomat e stazës GI. Meqenëse staza gastrointestinale është një sëmundje e shkaktuar nga ushqimi i pahijshëm që çon në ndërprerjen e zorrëve për të punuar si duhet, simptomat merren kryesisht me tretjen e lepurit. Shenjat e stasis GI përfshijnë: [3]
 • Ulur ose jo prodhimin e fishekëve fekal
 • Ulur ose nuk ka oreks
 • Letargji ose pa energji
Diagnostifikimi i Stasis GI
Merrni lepurin tuaj tek veteriner menjëherë. Staza gastrointestinale është një gjendje e rëndë në lepujt. Nëse shihni ndonjë nga simptomat, ose dyshoni se lepuri juaj ka ngecje gastrointestinale, duhet ta merrni lepurin tuaj tek veterineri sa më shpejt të jetë e mundur. Ky është një urgjencë dhe duhet të trajtohet menjëherë.
 • Hezitimi ose marrja e një qasje pritjeje dhe shikimi mund të vrasë lepurin tuaj.
Diagnostifikimi i Stasis GI
Trajtoni stasis GI . Nëse vëreni ndryshimet në lepurin tuaj dhe e çoni atë në veteriner, veterinari mund të trajtojë stazën e GI. Me trajtimin, lepurushi juaj mund të bëhet më mirë. Veterinari mund të përshkruajë ilaç për të ndihmuar në uljen e baktereve të këqija që janë mbështetur ose për të ndihmuar në stimulimin e sistemit të tretjes. Një IV mund të ndihmojë në zbutjen e zorrëve në zorrë. [4]
 • Veteriner juaj mund të sugjerojë ushqyer lepuri tuaj me një shiringë në mënyrë që lepuri të marrë ushqyesit që i nevojiten.
 • Lepi juaj mund të ketë nevojë për qetësues të dhimbjes për të ndihmuar në dhimbjen nga gazi dhe bakteret e mbështetur në zorrët.
Diagnostifikimi i Stasis GI
Identifikoni shkakun e stazës GI. Stasis GI është shkaktuar kryesisht nga një dietë që është shumë e ulët me fibra. Shkaqe të tjera të stasis GI mund të përfshijnë stresin, mos pirjen e mjaftueshme të ujit, dhimbjen dhe një objekt të huaj në zorrë. Sidoqoftë, pjesa dërrmuese e rasteve shkaktohen nga një dietë e pahijshme.
 • Kur një lepur nuk ha ushqimin e duhur, trakti tretës ndalon së punuari. Bakteret dhe gazrat e këqij ndërtohen në zorrët, gjë që shkakton dhimbje dhe ul oreksin. Lepuri ndalon marrjen e lëndëve ushqyese që i duhen. [5] X Burimi i hulumtimit

Kuptimi i një Trakti tretës të një Lepuri

Kuptimi i një Trakti tretës të një Lepuri
Dije se lepujt duhet të hanë bimë me fibroze. Ju mund të mbroni lepurin tuaj dhe të ndihmoni në parandalimin e stisit GI duke mësuar se si funksionon sistemi tretës i lepurit. Sistemi tretës i lepurit është zhvilluar për të ngrënë bimë shumë fibroze. Këto janë bimë që njerëzit kurrë nuk mund t'i tretnin, por lepujt lulëzojnë. [6] Lepujt përdorin dhëmbët e tyre për të bluar bimët fibroze poshtë për t’i bërë ato mjaft të vogla që trakti tretës i lepurit të tretet.
 • Ky lloj ushqimi është zakonisht i trashë dhe i ashpër për të ndihmuar në veshjen e dhëmbëve të lepurit. Dhëmbët e tyre rriten vazhdimisht gjatë gjithë jetës së lepurit. [7] X Burimi i hulumtimit www.petmd.com/rabbit/conditions/mouth/c_rb_incisor_maloccociation_overgrowth Nëse ushqimi nuk e kryen këtë funksion, dhëmbët do të rriten gjatë dhe me shirita, duke dëmtuar potencialisht lepurin.
Kuptimi i një Trakti tretës të një Lepuri
Kuptoni që stomaku i një lepuri është shumë i madh. Ndërsa ushqimi udhëton poshtë traktit tretës nga goja, ai mbahet në stomak relativisht të madh. Lepujt janë karpuskular, domethënë ata hanë kryesisht gjatë muzgut dhe agimit, kështu që ushqimi i tyre duhet të ruhet në stomak për orë të tëra. Në stomak, ushqimi përzihet me enzima dhe acide para se të kalohet së bashku në zorrët e vogla. [8]
 • Në zorrën e vogël, shumica e tretjes dhe thithjes së lëndëve ushqyese ndodhin ndërsa ushqimi udhëton përgjatë kësaj pjese të traktit tretës.
Kuptimi i një Trakti tretës të një Lepuri
Kuptoni se lepujt hanë pikat e tyre si pjesë e procesit të tretjes. Zorrë e vogël zbrazet në zorrën e madhe dhe cekumin. Cecum tretet më tej pjesën fibroze të bimëve që lepuri i konsumuar. Kjo pastaj kalohet nga trupi përmes zorrëve të mëdha dhe anusit. Kur e bën këtë, lepuri e ha atë për të rikuperuar lëndët ushqyese të prodhuara nga bakteret dhe mikroorganizmat në cecum. [9]
 • Cecumi është i mbushur me baktere dhe mikroorganizma që prishin fibrat e bimëve për t'i bërë ushqyesit të mbyllur brenda trupit të lepurit.
 • Kur fibrat prishen, cecumi lëshon të gjithë ushqyesit dhe materialin në zorrën e madhe në një lëndë ngjitëse të quajtur cekotrope.
Lopat e mia janë një muajsh. Ata kanë gaz dhe diarre. Çfarë mund të bëj?
Merrni këshilla nga vetja ime si të bëni. Nëse gjendja vazhdon, flisni përsëri me veterinerin.
Unë kam parë xhuxhin tim mashkull Joseph duke ngrënë sendet e mëndafshta nga misri, a është mirë apo jo?
Mos i jepni shumë, është e keqe për ta. Isshtë si t’i jepni lepurit tuaj shumë trajtime. Mund të shkaktojë mbipesha dhe probleme të tjera shëndetësore.
Mbajeni sanë e lepurit tuaj të ruajtur në një vend të freskët dhe të thatë për ta mbajtur atë më të freskët.
Ju mund të mbushni sanë në peshqir letre të zbrazët ose rrotullime të indeve të tualetit për t'i dhënë lepurit tuaj një mënyrë argëtuese për të ngrënë sanë. Hay gjithashtu mund të mbushet në një kuti kartoni të mbyllur me një vrimë të vogël të prerë në anën për të bërë një hapësirë ​​të fshehur për lepurushën tuaj.
Mbani pa stres ambientin e lepurit tuaj. Nëse lepuri juaj nuk është mësuar me kafshë shtëpiake të tjerë si qen ose mace, mbajini larg derisa të mësohen me njëri-tjetrin. Lëreni të tërhiqet në kafazin e vet kur dëshiron duke e mbajtur derën e kafazit të hapur kur lepuri është jashtë dhe rreth. Vazhdoni të fshehni "vrimat" përreth lepurit tuaj për t'u fshehur; kuti kartoni të thjeshtë janë të përshtatshme për këtë qëllim.
Kurrë mos ndryshoni menjëherë ushqimin e një lepuri. Kur prezantoni një ushqim më të ri, bëjeni këtë në sasi të vogla gjatë një periudhe shtatë ditore.
Mungesa e ushtrimeve mund të çojë gjithashtu në probleme me aparatin tretës. Sigurohuni që lepuri juaj të marrë ushtrime të mjaftueshme. [10]
pfebaptist.org © 2021