Si ta mbani një Cockatiel të shëndetshëm

Cockatiels mund të jenë zogj mjaft të guximshëm, por kjo nuk do të thotë se ata nuk kërkojnë kujdes. Ju duhet t'i mbani ato të shëndetshëm. Filloni në hapin e parë për të mësuar se si ta bëni vetëm atë.
Kontrolloni sytë e tyre. Ata duhet të kenë sy të qartë, plumage të mirë, energji, aftësi për të fluturuar përreth dhe grooming.
Mbani një kafaz disi të madh. Sigurohuni që kafazi të jetë i mjaftueshëm, të paktën, cockatiel do të jetë në gjendje të përplasë krahët shpejt me shpejtësi pa goditur ndonjë nga shufrat. Kjo është shumë e rëndësishme sepse nëse nuk fluturon, do ta bëjë këtë për stërvitje. Shtë edhe më mirë nëse keni një kafaz ose avion që zogu mund të fluturojë brenda. [1]
Sigurohuni që ushqimi është i shëndetshëm. Ushqimi duhet të jetë i shëndetshëm (një shumëllojshmëri farash, meli, tërshëra, etj.) Sa më shumë ushqime të shëndetshme t’i ushqeni, aq më mirë. Një ose dy fruta ose vegla të ndryshme në ditë është një burim i mirë i vitaminave. Nuk ka pse të jetë shumë. Vetëm mbajeni të qëndrueshëm. # * Të kesh gjymtyrë të mirë është gjithashtu. Shkurre ose shkumës ushqimore u jep minerale shpendëve, të cilat janë thelbësore për kocka të mira, dhe kanë të bëjnë me një plum të mirë. [2]
  • Siguroni zogut ujë të freskët dhe të pastër.
Mbajini të pastra të gjitha pjatat e ushqimit dhe ujit. Nuk duhet të ketë çarje, pasi bakteret mund të grumbullohen. Kurrë, kurrë, mos i jepni copëza tryezash zogjve tuaj.
Pastroni kafazin e tyre. Pastrimi i kafazit është i domosdoshëm. Një herë në javë është mjaft e mirë nëse keni një kafaz të madh. Nëse keni një kafaz disi më të vogël, mund ta pastroni më shpesh, kështu që pikat e shpendëve nuk grumbullohen atje. Mbajeni të qëndrueshëm. Ju duhet të pastroni kafazet e ushqimit dhe ujit çdo ditë kur ndryshoni ushqimin dhe ujin një herë në javë. Një shpëlarje e shpejtë me ujë të nxehtë është e mirë. [3]
Lejoni zogun të ushtrohet. Ushtrimi është i rëndësishëm, ose përndryshe zogu do të bëhet i trashë. Nëse kafazi është mjaft i madh, do të ushtrohet vetë. Nëse kafazi është më i vogël, nxirrni zogun jashtë dhe lëreni të fluturojë ose të shëtisë nëpër shtëpi. Sigurohuni që nuk ka rreziqe të mundshme. Lodrat e llojeve të ndryshme (siç janë kambanat) janë të shkëlqyera. Sidoqoftë, lodrat prej gome duhet të shmangen, pasi ato mund të dëmtojnë zogun nëse i ha ato. [4]
Jepini shumë dashuri dhe vëmendje cockatiel. Zogjtë e zbardhur duhet të kenë së paku 2 orë bashkëveprim në ditë (nuk duhet të jetë i drejtpërdrejtë.) Për shembull, nëse duhet të shkruani një letër ose diçka të tillë, vendosni zogun poshtë në një vrimë në tryezë, dhe ju mund të shkruajë ndërsa flet me zogun. Nëse duhet të jeni larg për periudha të zgjatura kohore, duhet ta blini zogun tuaj (siç është Budgie, i cili njihet edhe si Parakeet). Nëse zogu juaj nuk është i zbutur, duhet të përpiqeni të bëni më të vështirë për ta zbukuruar atë. Nëse kjo është një barrë, mbani mend se një zog i zbutur është shumë miqësor dhe bën lloj-lloj trukesh. [5]
Ruani shtëpinë tuaj për të mos e dëmtuar kokainin. Kjo është thelbësore nëse e lini të endet nëpër shtëpi (gjë që duhet të bëni). [6]
  • Mbajeni zogun jashtë kuzhinës dhe banjës, pasi këtu ndodhin shumica e aksidenteve. # * Kujdes nga akuariumet dhe vazot e hapura.
  • Zogjtë mund të gabojnë ujin si të fortë, pastaj të tokës dhe të mbyten.
  • Gjërat me rëndësi, të tilla si thika, stilolapsa apo edhe lapsa duhet të hiqen ndërsa zogu juaj është jashtë. Para se të uleni, kontrolloni karrigen që të mos uleni aksidentalisht në kafshën tuaj.
Sqepi i karatielit tim është pak i gjatë dhe thonjtë e tij kanë nevojë për prerje. A është e këshillueshme që të shkoni në një veteriner për ta bërë këtë?
Po. Disa dyqane të përkëdhelur do ta bëjnë atë edhe për ju. Ju gjithashtu mund të përpiqeni të mësoni se si të kapni sqepin, krahët dhe thonjtë e kokës tuaj.
Pse zogu im troket krah për krah dhe tundet kur fle?
Mund të jetë i ftohtë ose i sëmurë. Merrni atë në veteriner për këshilla.
Cila është mënyra më e mirë për të zbutur kokelinjtë e mi?
Bisedoni me ta, bëni që ata të ndjehen mjaft të rehatshëm për t'u ulur në gisht, dorë, shpatull. Difficultshtë e vështirë në fillim, kështu që ju duhet të jeni të durueshëm.
Sa kohë do të jetojë një zog në një dietë farash?
Koktejli nuk do të jetojë për aq kohë sa të mundet në një dietë farë. Shtë më mirë ta ushqeni atë një shumëllojshmëri të ushqimeve, si fishekëve, frutave, vezëve të ziera. Farërat duhet të përfshihen ende, por jo si lloji i vetëm i ushqimit.
Pse karateli im mashkull tërheq të gjitha pendët e kokës së partnerit të tij femëror?
Mund të jetë një reagim stresi. Merrni të dyja palët tuaja në veting.
A është e sigurt vetëm t’i ushqeni farat? Kryesisht fara luledielli?
Farat janë shumë të yndyrshme për kokrrat. Rekomandohet të keni një dietë fishekësh 70% me 30% të mbetur një përzierje farash, frutash dhe perimesh.
Kokateli im është 12-14 javë, ha, pi dhe bashkëvepron normalisht, por duket më i butë se zogjtë e tjerë. A duhet ta çoj në veteriner?
Jo, për sa kohë që po sillet normalisht, "gëzhoja" shtesë nuk është asgjë për t'u shqetësuar.
A është mirë nëse karateli im ha vetëm fara?
Jo. Nëse ai vetëm hëngri fishekë, kjo mund të jetë në rregull, por farat janë shumë të pasura në yndyrë dhe nuk kanë vitaminat që cockatiels duhet të mbeten të shëndetshme. Merrni disa fishekë dhe vazhdoni të provoni fruta dhe perime të ndryshme derisa të gjeni një që ai pëlqen. Zogu im ha vetëm gjëra të gjelbërta, por kur shtrëngoj sqepin e saj me një trajtim tjetër, ajo kafshon poshtë dhe ndonjëherë përfundon duke e pëlqyer atë.
Happensfarë ndodh nëse zogu nuk i pëlqen lodrat?
Mund të përpiqeni të zëvendësoni lodra të tjera, të ndryshme, por mbani në mend se ata shpesh nuk marrin menjëherë ndonjë lodër, prandaj tregohuni të durueshëm.
A mund të mbahen cockatiels në një apartament?
Po, por kini kujdes që ata të mund të ngrihen me zë të lartë. Në varësi të sa të trasha janë muret ose ku ndodhen në apartament që mbahen, ato mund të shqetësojnë fqinjët.
2 foshnjat e mia nuk do të prekin asgjë përveç farave të lulediellit dhe miletit. Pavarësisht se çfarë provoj, ata as nuk do të shkojnë afër asgjë tjetër. E njëjta gjë vlen edhe për larjen. Whatfarë mund të bëj?
Zogjtë e mi i mbajnë bishtin lart e poshtë kur flenë, por përndryshe duken mirë. A është kjo normale?
Kokatieli im po humbet pendët e qafës. Çfarë mund të bëj? A mund ta përdor Dettol?
Një palë gri të modës së vjetër janë më të mirat për fillestarët (njerëzit që janë duke ngritur karatielin e tyre të parë, ose thjesht duke mësuar se si ta trajnojnë atë).
Nëse ju jeni zog duke ecur përpara dhe mbrapa në kafazin e tyre ose duke fluturuar në kafazin e tyre, kjo mund të jetë një shenjë se është i shqetësuar dhe keni nevojë për disa ushtrime. Lëreni nëse kafazi i saj. Por përpara se ta bëni atë, sigurohuni që dhoma të jetë e mbyllur, tifozët janë fikur, nuk ka objekte të mprehta përreth, ose asgjë që mund të dëmtojë zogun tuaj. Bëni qejf me zogun tuaj ndërsa e lini të dalë nga kafazi i tij si ta bëni të ulet në dorën tuaj.
Mos ushqeni cockatiels produkte të qumështit, pasi ato janë intolerante ndaj laktozës.
Asnjëherë mos i ushqeni zogjtë tuaj çokollatë ose akullore; këto dy ushqime i bëjnë të sëmurë. [7]
pfebaptist.org © 2020