Si të identifikoni një mace abyssinian

Pavarësisht nëse ato zbresin nga kthesat e shenjta të Egjiptit të lashtë (siç traditë ka,) [1] ose kanë origjinë nga India ose Azia Juglindore (siç tregojnë studimet gjenetike), [2] Abyssinians janë një nga racat më të vjetra dhe më të dallueshme të mace pavarësisht. Ndërsa plotësojnë lidhjen e tyre të supozuar me Faraonët, "humnera" përshkruhet zakonisht si "regal" dhe "madhështor" në pamje dhe temperament, por ato gjithashtu posedojnë një kureshtje të këndshme që i bën ata macet e shokëve të shkëlqyeshëm.

Studimi i paraqitjes së maceve

Studimi i paraqitjes së maceve
Shikoni për një mace me një lloj trupi të paktë, atletik. Abyssinians janë të hollë dhe të mesme. Këmbët dhe bishtat e tyre janë të gjata, dhe kanë një pamje të ligët, muskulore, me një hark të lehtë në pjesën e prapme. Këmbët e tyre janë në formë ovale, dhe ato duket se gati qëndrojnë në gishtërinjtë në çdo kohë. [3]
 • Meshkujt zakonisht peshojnë 8-10 lbs. (4-5 kg), ndërsa femrat zakonisht janë 6-7 lbs. (3 kg).
Studimi i paraqitjes së maceve
Kontrolloni për veçoritë unike të kokës dhe fytyrës. Koka e një Aby është në formë si një pykë me një thyerje të lehtë në surrat, por veshët e tyre janë tipari më i mrekullueshëm. Ato janë dukshëm të mëdha dhe trekëndore; ata janë gjithashtu të harkuar përpara dhe të gatshëm, sikur macja mezi pret të dëgjojë gjithçka. Për më tepër, sytë e një Aby janë dukshëm në formë bajame dhe mund të jenë bakri, lajthi, jeshile ose ari. [4]
Studimi i paraqitjes së maceve
Shqyrtoni cilësitë dalluese të veshjes së tij. Abyssinians janë mace me flokë të shkurtër. Abys të rriturit kanë lesh të butë, të imët, të dendur, të shtrirë afër trupit të tyre. Leshi i tyre është i shkurtër dhe i rrahur - që do të thotë, secila flokë ka një bazë të lehta, me tre nga katër grupe me ngjyra, duke u rritur më lehtë në majë. [5]
 • Kotele lindin me pallto të errëta, por këto ndriçohen ndërsa plaken.
 • Këto mace gjithashtu mund të kenë vija të zeza të zbehta, të zbehta rreth fytyrës.
Studimi i paraqitjes së maceve
Shikoni ngjyrën e pallto. Ngjyra më e zakonshme e pallto Abyssinian është e kuqërremtë, një kafe e ngrohtë, e kuqërremtë e thellë. Këputja është e zezë. Një tjetër ngjyrë e zakonshme e pallto është çokollata; kjo është kafe e lehtë. Sorrel, e njohur edhe si e kuqe ose kanellë, është një bazë e lehtë bakri, me ngjyrosje kafe me çokollatë.
 • Ngjyrat e racave të njohura zyrtarisht përfshijnë ruddy, çokollatë, kanellë, blu, jargavan dhe fawn. Ekziston gjithashtu një variant "argjendi" për secilën ngjyrë, me këtë ngjyrë më të lehtë që duket më afër lëkurës. [6] X Burimi i hulumtimit

Vëzhgimi i personalitetit të tij

Vëzhgimi i personalitetit të tij
Vini re inteligjencën e Aby-së. Kjo racë është e njohur për kuriozitetin e saj të pangopshëm dhe mendjen e shpejtë. Një Aby ka të ngjarë të eksplorojë çdo cep dhe çmendurinë e shtëpisë tuaj, megjithatë është lithe dhe mjaft i këndshëm për të shmangur sendet shqetësuese (si thyer një gotë ose trokitje e një vazo) pa dashje. [7]
 • Ndërsa Abys janë sigurisht mjaft të ndritshme për trajnime, shumë pronarë mendojnë sikur janë ata që trajnohen nga kjo mace e zgjuar dhe dinake, por ende e dashur.
Vëzhgimi i personalitetit të tij
Vlerësoni gjallërinë e saj. Megjithë karrocën e tyre të rregullt dhe trashëgiminë e supozuar të shenjtë, abisinasit janë në të vërtetë shumë të gjallë dhe ekstrovertë. Ata pëlqejnë të luajnë lojëra dhe bashkëveprojnë me shokët e tyre njerëzorë dhe mund të ofrojnë argëtim si 'ylli i shfaqjes' për një kohë të gjatë kohore. [8]
 • Ata janë mace shumë të dashur, por janë shumë kureshtarë dhe atletikë për të qenë një mace tradicionale. Gënjeshtra e qetë dhe pastrimi për orë të tëra thjesht nuk është gjëja e tyre.
Vëzhgimi i personalitetit të tij
Merrni shënimin e shoqërueshmërisë së maceve. Abys i duan shokët e tyre njerëzorë dhe është gati e pamundur të mos i duash ata mbrapa. Ata e duan vëmendjen, por nuk janë të guximshëm; ata pëlqejnë të eksplorojnë, por zakonisht nuk shkaktojnë shumë dhimbje koke; dhe ata normalisht shoqërohen mirë me njerëzit e tjerë dhe kafshët shtëpiake. [9]
 • Ata nuk u pëlqen të lihen vetëm për shtrirje të gjata. Në anën tjetër të medaljes, ata gjithashtu nuk preferojnë të jenë një mace në një grup të madh - ata thjesht nuk duan ta ndajnë vëmendjen në atë masë. Një ose dy shokë të tjerë të secilit seks është zakonisht mirë.
Vëzhgimi i personalitetit të tij
Shikoni preferencat e saj shkatërruese. Humnera si zhurmë e lartë me një pamje komanduese të hapësirës përreth dhe çdo gjë që ndodh atje. Kështu që, prisni t’i gjeni në raftet e librave, mantelet, etj. Sigurimi i gjallërave të sigurta, specifike për ta është një ide e mirë. [10]
 • Abyssinians gjithashtu duan një Vista dritare të mirë. Ata duan të shohin se çfarë po ndodh jashtë botës së tyre të vogël gjithashtu.

Përdorimi i metodave të tjera të identifikimit

Përdorimi i metodave të tjera të identifikimit
Shqyrtoni letrat e tij të shumimit. Abyssinians janë edukuar gjerësisht në Evropë që nga shekulli XIX dhe në Shtetet e Bashkuara që nga vitet 1930, dhe dokumentet e bollshme mbi trashëgiminë e mbarështimit të Aby duhet të vihen në dispozicion nga çdo prodhues përgjegjës. Nëse zemra juaj është e vendosur për të blerë një Aby me cilësi të shfaqur, të pastër, bëni detyrat e shtëpisë tuaj, vizitoni prodhuesit e mundshëm dhe studioni dokumentacionin e dhënë. [11]
 • Një prodhues i mirë zakonisht e bën Abys të disponueshëm në moshën rreth dymbëdhjetë deri në gjashtëmbëdhjetë javë, pasi ndarja e koteles nga nëna e saj më herët mund të çojë në rreziqe shëndetësore dhe çështje të sjelljes.
Përdorimi i metodave të tjera të identifikimit
Përdorni testimin e ADN-së. Nëse nuk keni asnjë dokumentacion për trashëgiminë e mbarështimit të një mace, por dyshoni se është një Aby bazuar në pamjen dhe personalitetin, testimi gjenetik mund të sigurojë prova të mëtejshme. Një shtupë pesëmbëdhjetë sekondë në faqe mund t'ju ofrojë një informacion të pasur në lidhje me trashëgiminë gjenetike të maceve tuaja. [12]
 • Ashtu si me testimin e ADN-së për njerëzit dhe qentë, ka një numër në rritje të opsioneve kur bëhet fjalë për gjetjen e një laboratori që bën testimin gjenetik për macet. Testet tipike kërkojnë që ju të merrni një shtupë goje nga macja juaj duke përdorur një pajisje të dhënë që ju dërgoni përsëri në laborator.
Përdorimi i metodave të tjera të identifikimit
Konsideroni problemet e mundshme shëndetësore. Ndërsa Abys janë përgjithësisht mace të shëndetshme, ato kanë një rrezik disi më të madh për sëmundje dhe kushte të caktuara. Nëse macja juaj ka një ose më shumë nga kushtet e mëposhtme, mund të jetë më e mundshme (por sigurisht nuk garantohet) që është një Abyssinian: [13]
 • Mungesa e piruvate kinazës (PKD) - një anemi e trashëguar që mund të identifikohet përmes testimit gjenetik
 • hyperthyroidism
 • Atrofia e retinës (d.m.th., problemet me sytë)
 • Dështimi i veshkave
Një grimë e vogël e bardhë në mjekrën e maceve është e zakonshme.
Somalis janë të afërm shumë të afërt me Abyssinians; ndryshimi kryesor është se ata kanë një pallto më të gjatë (ata janë, në thelb, Abys me gjatësi të gjatë). [14]
Mos u mbështetni vetëm në ngjyrën e pallto për të identifikuar një Abyssinian.
pfebaptist.org © 2021