Si të ushqeheni një miu të përkëdhelur

Minjtë duhet të kenë një dietë të larmishme e cila përfshin sasi adekuate të proteinave, frutave dhe perimeve. Sigurimi i llojit të duhur të ushqimit dhe mjedisit të duhur për darkë për miun tuaj të përkëdhelur është thelbësore për shëndetin dhe lumturinë e tij afatgjatë.

Duke ditur si ta ushqeni kafshën tuaj

Duke ditur si ta ushqeni kafshën tuaj
Zgjidhni enët tuaja të ushqimit me kujdes. Tasat metalikë mund të prodhojnë frekuenca të shëndosha të cilat mund të prishin minjtë. [1] Përdorni në vend të kësaj pjata qeramike. Pjatat qeramike janë gjithashtu më të rënda, dhe për këtë arsye është më e vështirë që minjtë të teprohen kur ushqehen. Më në fund, zgjidhni një tas të vogël; sa më i madh tas, aq më pak hapësirë ​​në kafaz ka miu. [2]
Duke ditur si ta ushqeni kafshën tuaj
Siguroni një larmi ushqimesh. Minjtë kanë paleta të veçanta dhe duhet të jenë në gjendje të bëjnë disa zgjedhje se çfarë ushqimi duan të hanë. Mbajtja e një diete të shëndetshme por të shumëllojshme do t'i mbajë minjtë kureshtarë dhe të interesuar për ushqimin e tyre.
 • Vezët me zierje ose ushqimi i mbyllur në një mbështjellës kartoni që duhet të hapet disi, do të stimulojnë minjtë dhe do t'u ofrojnë atyre një mundësi mësimi.
Duke ditur si ta ushqeni kafshën tuaj
Prezantoni ushqime të reja ngadalë. [3] Nëse një miu ha shumë nga një ushqim që nuk pajtohet me kushtetutën e tyre, ata mund të kenë dhimbje stomaku ose diarre. Kur ata kanë një sasi të vogël, ata do të mësojnë nëse duhet ta lënë apo jo herën tjetër kur ta hasin.
 • Nëse keni disa minj të përkëdhelur, sigurohuni që kur prezantoni një ushqim të ri, u jepni të gjithëve një shije. Nëse vetëm një miu merr një trajtim dhe të tjerët jo, ata do të nuhasin ushqimin e ri në miun me fat më vonë dhe mund të bëhen agresivë. [4] X Burimi i hulumtimit
Duke ditur si ta ushqeni kafshën tuaj
Sigurohuni që miu juaj po merr një sasi të përshtatshme të ushqimit. Gjithmonë sigurohuni që ushqimi dhe uji të jenë të disponueshëm për të gjithë minjtë. Kjo kërkon sigurimin e ushqimit të mjaftueshëm për secilin miu, si dhe sigurimin e shisheve të ujit në dispozicion të minjve të fëmijëve, të cilët janë më të prekshëm se të rriturit ndaj urisë dhe dehidratimit.
 • Minjtë mund të jenë agresivë. Nëse keni disa minj në një kafaz, sigurohuni që të siguroni një sasi të mjaftueshme ushqimi për secilën. Minjtë alfa (drejtuesit e paketës) ose minjtë agresivë mund të grumbullojnë ushqimin për vete. Gjithmonë siguroni të paktën dy burime ushqimore dhe ujë kur strehoni minj të shumtë së bashku.
 • Minjtë duhet të hanë midis 10% dhe 20% të peshës së tyre trupore çdo ditë. [5] X Burimi i hulumtimit
Duke ditur si ta ushqeni kafshën tuaj
Lejo sjelljet natyrore. Pavarësisht nëse është duke trajtuar ushqim, duke konsumuar fishekë cecal ose duke gërmuar për ushqim, minjtë duhet t'u jepen hapësirë ​​për të ndjekur instinktet e tyre biologjike.
 • Minjtë hanë jashtëqitjet e tyre - të quajtura fishekë cecal - në mënyrë që të fitojnë përmbajtje të rëndësishme ushqyese. Parandalimi ose ndërprerja e kësaj sjelljeje mund të rezultojë në mangësi ushqyese në miun tuaj të përkëdhelur. [6] X Burimi i hulumtimit
 • Lini minjtë tuaj të trajtojnë arra dhe fara të vogla. Mos i ushqeni ato shpesh këto ushqime, sepse ato janë me yndyrë të lartë.
 • Minjtë pëlqejnë të ushqejnë dhe kërkojnë ushqim. Nëse vendosni një rostiçeri të vogël në një tub kartoni të mbyllur ose në një vend të pazakontë, minjtë do ta kërkojnë atë.

Duke ditur çfarë të ushqeni kafshën tuaj

Duke ditur çfarë të ushqeni kafshën tuaj
Jepini proteinës së miellit të mjaftueshëm. Blloqet laboratorike shpesh janë në dispozicion në varietete me nivele të ndryshme të proteinave, të cilat synohen të përputhen me nevojat unike ushqyese të një miu individual. Minjtë janë omnivorë dhe mund të hanë mish gjithashtu, por nuk duhet të jetë një pjesë normale e dietës së miut. Minjtë shtatzënë, foshnjat dhe minjtë e rinj kanë nevojë për më shumë proteinë sesa të rriturit normal. Watch për shenjat miu juaj mund të jetë i mangët me proteina, të tilla si: [7]
 • Infeksione kronike
 • Fraktura të stresit në kocka
 • Renia e flokeve
Duke ditur çfarë të ushqeni kafshën tuaj
Shkoni në mënyrë organike. Pesticidet kanë një sërë ndikimesh të dëmshme te minjtë, përfshirë çrregullimin e tiroides, uljen e numrit të antitrupave dhe komplikimet e sistemit endokrin. [8] Në mënyrë që të siguroheni që miu juaj të mbetet i shëndetshëm, blini sa më shumë prodhime organike të jetë e mundur. [9] Nëse blini produkte konvencionale:
 • Pastroni sipërfaqen e frutave / perimeve tuaja fuqimisht me një zgjidhje sapuni
 • Shpëlajeni me ujë
 • Qëroni ose pastroni lëkurën e jashtme dhe hiqni
Duke ditur çfarë të ushqeni kafshën tuaj
Siguroni fruta dhe perime të freskëta. Përveç fishekëve të minjve, minjtë duhet të hanë një shumëllojshmëri të frutave dhe perimeve me fije qelqi; por jo vetëm çdo perime dhe fruta do të bëjnë. Disa prodhime janë të këqija apo edhe të dëmshme për minjtë për të ngrënë. [10]
 • Frutat e pranueshme përfshijnë mollë, dardha, banane, pjepër, manaferra dhe agrumet.
 • Perimet e pranueshme përfshijnë brokoli, lakra, selino, karrota, majdanozi dhe misri i freskët.
 • Frutat e papranueshme përfshijnë mango dhe banane jeshile.
 • Perimet e papranueshme përfshijnë patate të ëmbla të papërpunuara, misër të thatë, avokado, fasule të papërpunuara dhe artichokes të papërpunuara.
 • Përafërsisht një lugë frutash dhe perimeve në ditë është e mjaftueshme për një miut të shëndetshëm të rritur. [11] Burimi i besueshëm X Shoqata Humane e Shteteve të Bashkuara Organizata Kombëtare e përkushtuar në promovimin e mirëqenies së kafshëve Shkoni te burimi
Duke ditur çfarë të ushqeni kafshën tuaj
Tregoni pak dashuri. Si njerëzit, minjtë shijojnë trajtimet e rastit. Chocolateokollata gjysmë e ëmbël, lëngu i portokallit, cookies dhe patatet e skuqura me patate do të konsumohen për fat të mirë nga minjtë. [12] Sidoqoftë, mos i bëni ushqime të pasura me sheqer, yndyrë dhe kripë një pjesë të rregullt të dietës së miu. Bërja e kësaj mund të çojë në mbipesha dhe probleme të tjera shëndetësore.
Duke ditur çfarë të ushqeni kafshën tuaj
Zgjidhni një bllok të mirë laboratori. Blloqet laboratorike sigurojnë ushqimin më të mirë për minjtë. Këto janë komponime ushqimore të formuluara posaçërisht të krijuara për minjtë në robëri për të marrë të gjithë ushqimin që u nevojiten. Ekzistojnë një mori blloqesh laboratorike në dispozicion. Disa nga markat më me reputacion përfshijnë:
 • Blloqet e laboratorit të bërrylave vijnë në dy lloje: të rinj dhe "regal" (të rritur).
 • Harlan Teklad ofron lloje të blloqeve laboratorikë të diferencuar nga përmbajtja e proteinave: 14%, 16%, 18% dhe 23% varieteteve në varësi të nevojave të miut.
 • Mazuri dhe Purina, të dy në pronësi të së njëjtës kompani mëmë Land O Lakes, gjithashtu prodhojnë blloqe laboratori me cilësi të lartë. [13] X Burimi i hulumtimit
 • Blloqet e laboratorit janë në dispozicion për shitje në internet ose në dyqanet e kafshëve shtëpiake.
 • Mos blini përzierje që përmbajnë blloqe laboratori dhe fara, arra, misër dhe fruta. Minjtë do të zgjedhin këtë të fundit dhe do të lënë blloqet e paprekura, duke çuar në mungesa ushqyese. [14] X Burimi i hulumtimit
 • Lëshoni një tas të vogël me blloqe laboratori një herë në ditë te miu juaj i shëndetshëm i rritur. [15] Burimi i besueshëm X Shoqata Humane e Shteteve të Bashkuara Organizata Kombëtare e përkushtuar në promovimin e mirëqenies së kafshëve Shkoni te burimi
Duke ditur çfarë të ushqeni kafshën tuaj
Siguroni ujë të freskët. Pasja e ujit të freskët në çdo kohë siguron që miu nuk është në rrezik për dehidrim. Mund të siguroni një tas me ujë ose një shishe. Në të dy rastet, mbushni dhe ndryshoni ujin çdo ditë.
 • Nëse siguroni një tas me ujë, minjtë gjithashtu mund ta përdorin atë për t'u larë vetë. Sigurohuni që ta lani tasin çdo ditë.
 • Nëse siguroni një shishe me ujë, sigurohuni që pjesa e gojës të jetë e arritshme edhe nga minjtë më të vegjël në kafaz. Kontrolloni rregullisht gypin e gojës për të siguruar që është pa bllokim, dhe jepni shishe disa çezma për t'u siguruar që uji rrjedh rrjedh lirshëm. Sigurohuni ta zbrazni dhe pastroni çdo javë, pasi algat mund të rriten brenda.
A është e vërtetë që minjtë mund të kenë lëng portokalli?
Ka pasur shumë polemika nëse lëngu i portokallit rrit rrezikun e kancerit të veshkave te minjtë. Kjo rrjedh nga një shkencëtar amerikan Dr. Swenberg, i cili gjeti minjtë mashkull që i përkisnin një tendosje të caktuar kishin më shumë të ngjarë të merrnin kancer në veshka nëse kanë lëng portokalli. Hulumtimi i mëtutjeshëm nënkupton substancën D-limonene, që gjendet në brinjën e portokallit sesa në lëng. Sidoqoftë, lajmi i mirë është që D-limoneni nuk ka asnjë ndikim në veshkat e minjve femra ose specie të tjera gjitarësh. Shtë mirë të jepni lëng portokalli tek minjtë femra, por më së miri për ta shmangur atë me meshkujt.
A është mirë të ushqeni çokollatë me minj?
Për disa nga kafshët shtëpiake tona shtëpiake, siç janë qentë, çokollata është toksike; megjithatë, ky nuk është rasti për minjtë. Ndërsa minjtë e duan çokollatën dhe ju mund t'ua jepni atyre, ajo duhet të jepet vetëm në sasi të vogla. Kjo për shkak se madhësia e vogël e minjve do të thotë që është shumë e lehtë t'u jepni atyre sasi të mëdha kalorish në krahasim me peshën e trupit të tyre dhe të shkaktoni mbipesha. Gjithashtu, minjtë nuk laj dhëmbët, kështu që përmbajtja e sheqerit mund të predispozojë për sëmundjen e dhëmbëve.
A mund ta jap djathin tim miu herë pas here, si një herë në muaj?
Po, djathi mund të përdoret si një trajtim i rastësishëm, jo ​​si frutat dhe perimet, ku ato janë një pjesë e vogël e dietës së tyre. Një herë në muaj është mirë.
Nëse nuk mund të përdor enët metalike, a janë kafazet metalike në rregull?
Kafazët metalikë janë më të mirë se çdo tjetër, pasi minjtë nuk do të përtypen përmes tyre.
Bowlfarë madhësie duhet të marr për dy minj meshkuj?
E gjitha varet nga sa të mëdha janë minjtë. Nëse do të ndajnë një tas, merrni një pak më të madh se të dy kokat e tyre. Nëse ata do të marrin dy tas të veçantë, merrni dy tas për madhësinë e kokës së tyre individuale.
Shouldfarë duhet t'i jap miellit tim të përkëdhelur për të ndihmuar në parandalimin e dhëmbëve të saj nga rritja?
Mund të blini një lodër të përtypur nga një dyqan shtëpiak. Zgjedhje të mira përfshijnë lodra të bëra nga nafta, najlaboni, gumaboni, druri konservues dhe kimik pa dhe kartoni. Tubat e letrës nga letra higjienike ose peshqirët e letrës, kartonët e vezëve dhe kutitë e kartonit bëjnë lodra të lira për tu përtypur.
Si mund t’i jap miellit tim manar jetën më të mirë të mundshme?
Merrni atë një shok - minjtë janë jashtëzakonisht social. Gjithashtu, merrni atij një kafaz të madh me platforma shumëplanëshe (shmangni dyshemetë me tela, megjithatë). Shumë minjtë gëzojnë hamak.
A mund t'i jap një miu ushqim të kripur?
Ushqimet e kripura dhe të yndyrshme nuk rekomandohen për minjtë.
Nëse marr dy minj, a duhet të marr katër tas, një nga secila për blloqe laboratori dhe ushqim të rregullt?
Jo, nuk duhet të kesh. Sidoqoftë, nuk do të ishte një gjë e keqe nëse e keni bërë. Sigurohuni që keni dy shishe uji të stacionuar në dy anët e ndryshme të kafazit.
A duhet të blej dy enë ushqimi dhe shishe uji nëse do të marr dy minj?
Ju nuk keni nevojë për dy shishe uji, por duhet të keni dy enë ushqimore, një për blloqe laboratori ose proteina si mish dhe tjetrën për perime dhe fruta.
Gjithmonë konsultohuni me një veteriner me përvojë me pyetje në lidhje me dietën tuaj të miut.
Minjtë hanë atë që u pëlqen, jo atë që është e shëndetshme për ta. [16] Sigurohuni që të ushqeni miun tuaj një dietë të shëndetshme, të ekuilibruar.
Si të ekuilibroni dietën e një miu midis blloqeve laboratorike dhe frutave dhe perimeve të freskëta është çështje e një debati. Disa burime thonë se një dietë e shëndetshme është e përbërë nga 80% blloqe laboratori dhe 20% ushqime të freskëta, [17] ndërsa të tjerët argumentojnë për një ndarje 50-50.
Ushqeni minjtë tuaj dy herë në ditë. Mos u shqetëso nëse nuk i sheh duke ngrënë; ata zakonisht hanë agim dhe muzg, dhe pinë gjatë natës. [18]
Ushqime të tjera në listën që nuk do të hanë përfshijnë alkoolin, pijet e gazuara (minjtë nuk mund të grumbullohen), gjalpin e kikirikut (ata mund të lodhen lehtësisht mbi të), dhe portokallet ose lëngu i portokallit (shkakton kancerin tek minjtë meshkuj kështu që shmanget më së miri).
Mos u përpiqni të prisni pjesët me myk të ushqimit. Hidhni larg.
Pluhurat dhe ushqimi janë një zgjedhje e dobët për të ushqyer minjtë. Ata do të mblidhen në qoshet e gojës së minjve dhe do të shkaktojnë bllokime nëse thithen.
Mos i ushqeni minjtë tuaj brejtës gjenerikë ose ushqim miu. Shumë elementë në këto përzierje të ushqimit janë të ngrënshëm për derrat gini dhe brejtësit e tjerë, por janë të padepërtueshëm, kancerogjen, [19] ose bosh ushqyese për minjtë. Ata nuk kanë profilin e plotë ushqyes të blloqeve laboratorikë.
Mundohuni të mos keni një tepricë të madhe të ushqimit. Mund të marrë formues, dhe fijet e mykut shpesh arrijnë thellësisht në ushqim dhe prishin një grumbull të tërë. [20]
pfebaptist.org © 2021