Si të lyeni një lesh një qen

Ngjyrosja e leshit të qenit tuaj mund të jetë një mënyrë argëtuese për t'iu kushtuar vëmendje ose për t'i veshur ato për një rast festiv, pavarësisht nëse dëshironi të lyeni leshin e qenit tuaj për një festë ose thjesht t'u jepni atyre një ndryshim në stilin e flokëve. Sidoqoftë, ka shumë gjëra që duhet të merren parasysh kur ngjyrosni leshin e qenit tuaj, nga llojet e ngjyrosjes deri tek metodat e ngjyrosjes. Zgjedhja e ngjyrave të sigurta dhe irrituese do ta mbajë qenin tuaj të lumtur dhe të gjallë. Sa më shumë të dini për flokët e qentë ngjyrosin, aq më pak të ngjarë të jeni për ta bërë qenin tuaj të pakëndshëm ose t'u shkaktojë atyre dëm.

Zgjedhja e Bojës së duhur

Zgjedhja e Bojës së duhur
Shmangni bojërat e flokëve për njerëzit. Bojë e flokëve që është krijuar për njerëzit mund të ketë kimikate që janë toksike për qentë dhe që mund të dëmtojnë lëkurën e tyre. Qentë kanë një ekuilibër të ndryshëm të lëkurës pH sesa njerëzit, kështu që shmangia e ngjyrosjes së flokëve të njeriut është thelbësore për të siguruar komoditetin dhe sigurinë e qenit tuaj. Përkundrazi, kërkoni ngjyrosje alternative që mund të gjenden natyrshëm. Sa më pak ngjyra sintetike të ngjyrave, aq më mirë do të jenë për qenin tuaj. [1]
Zgjedhja e Bojës së duhur
Kërkoni plagë ose acarime të lëkurës. Mos e lyeni leshin e qenit tuaj nëse ato kanë plagë shëruese ose irritime të lëkurës. Ngjyrosja e leshit të qenit tuaj ka më shumë se sa ka të ngjarë të shkaktojë acarim të mëtutjeshëm, madje mund të shkaktojë infeksione më serioze. Sigurohuni që të kontrolloni trupin e qenit tuaj për nofka ose shërimin e plagëve, ndërsa i groomit ato para se të filloni të aplikoni bojë.
Zgjedhja e Bojës së duhur
Shmangni përdorimin e ndonjë ngjyre të përhershme. Përdorimi i një ngjyre të përhershme në leshin e qenit tuaj mund të shkaktojë dëm pasi ato pothuajse gjithmonë përmbajnë kimikate që mund të jenë të dëmshme për shëndetin e qenit tuaj. Ngjyrat e përhershme jo vetëm që mund të shkaktojnë dëme në leshin dhe lëkurën e qenit tuaj, por paraqesin rreziqe serioze për shëndetin pasi qeni juaj do të kujdeset vetë. [2]
 • Ka shumë alternativa për të ngjyrosur leshin e qenit tuaj, nga ngjyra të përhershme deri tek ato gjysmë të përhershme.
Zgjedhja e Bojës së duhur
Përdorni ushqime të ngrënshme. Ushqimet ushqimore, të cilat janë të sigurta për qenin tuaj për të ngrënë, do të prodhojnë ngjyra të lehta të flokëve. Këto ngjyra mund të bëhen në mënyra të ndryshme , nga lëngu i perimeve të freskëta deri tek zierja dhe dehidratimi. Sidoqoftë, sheqeri në shumë fruta gjithashtu mund të bëjë që leshi i qenit tuaj të bëhet ngjitës, dhe gjithashtu mund të shkaktojë acarime të butë të lëkurës. Mundohuni t'i përmbahen perimeve ose frutave me përmbajtje të ulët sheqeri. [3]
 • Provoni të përdorni perime si karrota, panxhar dhe spinaq, ose erëza si shafran i Indisë. [4] X Burimi i hulumtimit
 • Megjithëse ngjyrat e frutave duhet të përpiqen dhe të shmangen, ato shpesh prodhojnë ngjyrën më të gjallë. Mundohuni të holloni ose holloni çdo bojë të bërë nga lëngu për të shmangur acarimin e lëkurës.
 • Shumica e ngjyrave të bëra nga ushqime të ngrënshme janë të qëndrueshme dhe do të fillojnë të zbehen brenda një jave.
Zgjedhja e Bojës së duhur
Provoni ngjyrosjen natyrale të ushqimit. Ngjyrosja natyrale e ushqimit mund të blihet pothuajse në çdo supermarket dhe në përgjithësi është pa kimikate të dëmshme. Disa ngjyra ushqimore janë bërë me ngjyra artificiale që kanë qenë të lidhura me efektet negative të shëndetit nëse kongjestionohen në baza ditore për shumë vite. Sidoqoftë, këto ngjyra nuk duhet të paraqesin asnjë problem kur përdoren në ngjyrosjen e leshit të qenve.
 • Provoni të përdorni të gjitha ngjyrosjet natyrale organike të ushqimit për të shmangur ngjyrat artificiale të padëshiruara, si Tree India.
 • Ngjyrosja e ushqimit do të jetë gjysmë e qëndrueshme dhe do të ketë ngjyrën më të gjatë se ngjyrat e bëra nga ushqime të ngrënshme.
Zgjedhja e Bojës së duhur
Blini bojë flokësh miqësore për qen. Ka disa ngjyra flokësh miqësore për qen që janë në dispozicion në të dy dyqanet e kafshëve shtëpiake dhe shitësit në internet. Ngjyrat e flokëve të kafshëve shtëpiake variojnë nga sprajet në xhel deri në shkumësa, dhe shumica shmangin përdorimin e kimikateve të dëmshme. Ngjyrat e flokëve miqësore për qen janë përgjithësisht opsioni më i mirë për ngjyrosje më të përhershme me acarim të zvogëluar.
 • Provoni të blini ngjyra flokësh miqësore për qen për markë, si PetPeri.
Zgjedhja e Bojës së duhur
Konsultohuni me një sallon. Ka shumë sallone të nivelit të lartë ose butik që janë të përkushtuar tërësisht për kujdesin dhe trajtimin e qenve. Këto sallone shpesh do të kenë shumë mundësi për të ngjyrosur leshin e qenit tuaj, shumë prej të cilave do të mbahen më gjatë dhe do të jenë më të përhershme. Sigurohuni që të pyesni për ngjyrat e flokëve që janë miqësore për qen dhe që nuk do të dëmtojnë ose irritojnë qenin tuaj. Shumica e salloneve të qenve gjithashtu do të pajisen për të kontrolluar elementë të ndryshëm që janë përfshirë në procesin e ngjyrosjes, si rrjedhja e ngjyrave dhe thellësia e ngjyrave. [5]
 • Bëni pyetje si: "A keni ndonjë ngjyrosje flokësh miqësore për qenin?" "A përmbajnë ngjyrat e flokëve ndonjë përbërës që mund të jetë i dëmshëm nëse qeni im i ha ato?" ose "Sa e përhershme janë ngjyrosjet e flokëve tuaj?"

Aplikimi i Bojës

Aplikimi i Bojës
Lani leshin e tyre. Lani leshin e qenit tuaj në një banjë me shampo. Përpunoni një lesh të trashë në të gjithë trupin e tyre dhe shpëlajeni. Pasi të jenë larë, thajini me një peshqir në mënyrë që leshi i tyre të jetë akoma pak i lagur. Leshi i lagur do të mbajë bojë më efektive sesa lesh plotësisht i thatë. [6]
 • Përdorni shamponat e krijuar posaçërisht për lesh qeni, si
Aplikimi i Bojës
Aplikoni vaj në vajin e qenit tuaj. Aplikoni një vaj të parfumuar steril në sytë e qenit tuaj, veçanërisht nëse planifikoni të ngjyrosni leshin rreth syve ose në fytyrën e tyre. Oointments ofthalmic do të ndihmojë në parandalimin e çdo ngjyrosje irrituese të syve të tyre dhe do të zvogëlojë mundësinë e infeksionit në rast se bojë pa ndërhyrje në sytë e tyre. [7]
 • Megjithëse përdorimi i vajit është një ide e mirë pavarësisht se ku po lyeni, nuk do të jetë thelbësore nëse ngjyrosni pjesë minimale të trupit të tyre, si bishti.
 • Eachdo vaj do të vijë me një sërë udhëzimesh për aplikimin e vajit në sytë e qenit tuaj.
Aplikimi i Bojës
Përzieni bojën. Nëse jeni duke përdorur një bojë të bërë në shtëpi, do të duhet ta përzieni me ujë dhe ta vendosni në një shishe me llak. Përdorni gjysmën e sasisë së ujit siç jeni duke përdorur ditën. Nëse jeni duke përdorur një filxhan bojë, atëherë do t'ju duhet të përdorni gjysmë gote ujë. Shumica e ngjyrave të blera në dyqane do t'ju japin udhëzime për përzierjen dhe aplikimin.
Aplikimi i Bojës
Lyeni ose lyeni leshin e tyre. Pasi qeni juaj është i pastër dhe relativisht i thatë, përdorni një krehër ose furçë për të përgatitur leshin e tyre për aplikimin e ngjyrosjes së flokëve. Thjesht pastroni zonën që planifikoni të ngjyrosni me një krehër për të rregulluar leshin e tyre në mënyrë që ngjyra të mund të aplikohet sa më shumë që të jetë e mundur. Sa më të mirë dhe më të hollësishëm të jenë flokët e tyre, aq më lehtë do të jetë të aplikoni në mënyrë të barabartë ngjyrosjen e flokëve.
Aplikimi i Bojës
Aplikoni ngjyrosjen në mënyrë të barabartë në zonat e dëshiruara. Nëse po aplikoni bojë të bërë nga ngjyrosja e ushqimit ose ushqimet, do të duhet të përzieni ngjyrën me ujë dhe ta aplikoni me një shishe llak. Shkumësa e flokëve mund të fshihet direkt në leshin e qenit tuaj, ndërsa ngjyrat e shisheve do të duhet të aplikohen me dorë me doreza. Sidoqoftë ju po aplikoni bojën, sigurohuni ta bëni këtë në mënyrë të barabartë, në mënyrë që leshi i qenit tuaj të mos jetë i lezetshëm. Sigurohuni që të mbuloni të gjithë zonën që po vdes përpara se ta kaloni atë me një shtresë të dytë. [8]
 • Shumica e ngjyrave që blini do të vijnë me udhëzime dhe praktika më të mira për aplikimin e bojës në leshin e qenit tuaj.
Aplikimi i Bojës
Lëreni të thahet. Lëreni leshin e qenit tuaj të thahet në mënyrë që ngjyra të mund të vendoset. Ju do të duhet të lejoni që leshi i qenit tuaj të thahet për sasi të ndryshme të kohës, në varësi të faktit nëse keni përdorur një bojë të thatë ose të lagësht. Ngjyrat e thata, si shkumësa, do të duhet të lihen vetëm disa minuta para se të vendosen, ndërsa ngjyrat që janë spërkatur do të duhet të ulen për rreth 15-20 minuta. Ju mund të përdorni një tharëse flokësh në një ambient të ulët për të ulur kohën e tharjes së qenit tuaj.
Cilat sallone preferohen nëse dua të blej bojë flokësh?
Shkoni në PetSmart tuaj lokal. Ata do të lyejnë leshin e qenit tuaj në çdo ngjyrë që dëshironi të jetë qeni juaj.
Si ta rruaj kokën e një qeni?
Duhet të jesh jashtëzakonisht i kujdesshëm, sepse sapo të lëndosh qenin, nuk do të të besojë më kurrë. Reallyshtë vërtet më e mira për të marrë një profesionist nëse vërtet e keni zemrën tuaj të bëjë këtë ...
A do të funksionojë kjo me një qen që ka lesh kafe?
Punon me çdo flokë me ngjyra.
pfebaptist.org © 2020