Si të tërheqni kardinalët

Kardinalët janë një specie e mrekullueshme për tu parë në oborrin tuaj, veçanërisht në dimër, kur ngjyra e tyre e kuqe e ndritshme kontraston aq bukur me dëborën e bardhë. Nëse jetoni në Amerikën Lindore të Veriut dhe nuk po shihni mjaft kardinalë në oborrin tuaj, ju mund t'i tërheqni ato me shumë pak përpjekje. Nëse siguroni ushqim, strehë dhe ujë të mjaftueshëm për kardinalët, ata ka të ngjarë të vizitojnë shtëpinë tuaj shpesh dhe me entuziazëm.

Bërja e oborrit tuaj tërheqës për kardinalët

Bërja e oborrit tuaj tërheqës për kardinalët
Sigurohuni që kardinalët të jenë vendas në zonën tuaj. Kardinalët veriorë gjenden në të gjithë Amerikën Veriore lindore dhe qendrore nga Kanada Jugore në pjesë të Meksikës dhe Amerikës Qendrore. Këta zogj jetojnë deri në veri, si Maine ose Nova Scotia, Kanada poshtë në jug përmes Florida dhe Bregut të Gjirit. Ato shkojnë deri në perëndim sa Dakota e Jugut, Nebraska dhe Teksasi. [1]
 • Kardinalët janë prezantuar gjithashtu në Kaliforni, Hawaii dhe Bermuda.
 • Kardinalët veriorë nuk migrojnë, kështu që ata jetojnë në të njëjtin vend gjatë gjithë vitit.
Bërja e oborrit tuaj tërheqës për kardinalët
Bleni një ushqyes zogjsh. Kardinalët preferojnë ushqyes të palëvizshëm ose platformë mbi një larmi varur. Sigurohuni që ushqyesi të jetë mjaft i guximshëm për të trajtuar peshën e një kardinal (i cili është i barabartë me 9 nikelet e SH.B.A.-së) dhe se pordhet janë mjaft të gjata që zogjtë të përshtaten mbi to.
 • Kardinalët gjithashtu dëshirojnë të kenë mbulesë afër ushqyesve, kështu që vendoseni afër pemëve ose shkurreve, në të cilat shpendët mund të ikin nëse janë të frikësuar.
 • Kardinalët si zona me gjethe të dendura dhe gjethe të larta por zakonisht ngjiten në skajet e pyjeve. Peizazhet periferike dhe pemët dhe pastrimet e zakonshme të kopshtit shtëpiak zakonisht janë habitat tërheqës për kardinalët. [2] X Burimi i besueshëm Laboratori Kërkimor i Ornitologjisë Cornell i Universitetit Cornell i përkushtuar për interpretimin dhe konservimin e diversitetit biologjik të Tokës përmes kërkimit dhe edukimit në lidhje me zogjtë. Shko tek burimi
Bërja e oborrit tuaj tërheqës për kardinalët
Siguroni ujë. Vendosni një banjë zogu disa metra larg. Banjat e zogjve marrin pak kujdes për t'i mbajtur ato të pastra dhe tërheqës për zogjtë. Pastroni zgavrën e shpendëve çdo javë ose më shpesh nëse përdoret shumë. [3]
 • Pastroni ushqyesit e zogjve me një furçë të fortë, shpëlajeni atë me ujë të ftohtë dhe më pas rimbushni atë. Nëse keni një përbërje algash ose belash në zogun e shpendëve, përdorni një përzierje të një pjese zbardhues të klorit në nëntë pjesë uji për të pastruar banjën. Pastaj pije tërësisht para se të rimbushni banjën me ujë të freskët. [4] Burimi i besueshëm X Shoqata Humane e Shteteve të Bashkuara Organizata Kombëtare e përkushtuar në promovimin e mirëqenies së kafshëve Shkoni te burimi
 • Nëse jetoni në një zonë ku ngrihet në dimër, një zog i nxehtë i shpendëve do të jetë shumë i popullarizuar me kardinalët tuaj. [5] Burimi i besueshëm X Shoqata Humane e Shteteve të Bashkuara Organizata Kombëtare e përkushtuar në promovimin e mirëqenies së kafshëve Shkoni te burimi
Bërja e oborrit tuaj tërheqës për kardinalët
Sigurohuni që ka vende që kardinalët të fole në oborrin tuaj. Kardinalët nuk do të fole në kutitë e foleve, kështu që thjesht duhet të siguroheni që ka vende natyrale për zogjtë. Ata pëlqejnë pemë të trasha, copa të dendura ose shkurre, ku mund të vendosin fole midis 3 dhe 20 metra larg tokës.
 • Ushqimi dhe uji nuk kanë nevojë të jenë vërtet afër zonës së mundshme të foleve, por duhet të jenë relativisht afër. Për shembull, nëse kaçubat e trashë janë në pjesën e prapme të shtëpisë tuaj dhe ushqimi dhe uji janë në pjesën e përparme, duhet të jetë në rregull.
Bërja e oborrit tuaj tërheqës për kardinalët
Shikoni për kardinalët në oborrin tuaj. Kardinalët ushqehen më së shumti në mëngjes dhe në mbrëmje, kështu që mbani shënime për vizitat e tyre të përditshme për shikim maksimal. Ata nuk duhet të jenë të vështirë për tu parë, për shkak të ngjyrës së tyre të bukur dhe të shkëlqyeshme.
 • Kardinalët meshkuj dhe femra duken ndryshe. Kardinalët meshkuj janë zakonisht të kuq të ndritshëm, me një unazë të zezë rreth sqepit. Kardinalët femër zakonisht janë kryesisht kafe, me fatura të kuqe të ndritshme dhe një kreshtë të kuqe në majë të kokës së tyre. [6] X Burimi i besueshëm Laboratori Kërkimor i Ornitologjisë Cornell i Universitetit Cornell i përkushtuar për interpretimin dhe konservimin e diversitetit biologjik të Tokës përmes kërkimit dhe edukimit në lidhje me zogjtë. Shko tek burimi
Bërja e oborrit tuaj tërheqës për kardinalët
Mbajeni oborrin tuaj pa grabitqarë dhe kimikate të dëmshme. Mbani kafshët shtëpiake larg ushqyesve, zogjve të zogjve dhe zonave të foleve. Shmangni përdorimin e helmeve vdekjeprurëse, të tilla si herbicide, insekticide ose plehra, në afërsi të ushqyesve tuaj dhe zogjve. Për shembull, kimikatet e kujdesit për lëndinë janë të kontaminuar ushqimin dhe ujin e shpendëve dhe vrasin të gjitha llojet e kënave të këngëve. [7]
 • Ju gjithashtu mund të ndihmoni kardinalët duke eleminuar reflektimin në dritaret tuaja pranë zonave të ushqimit ose foleve. Kardinalët dihet se fluturojnë në dritare, të cilat mund t'i dëmtojnë seriozisht ose t'i vrasin ata. Instaloni tyl zogjsh, awnings, ekranet e dritareve, ose kasetë flash në pjesën e jashtme të dritareve tuaj për të ndihmuar kardinalët të shmangin rrëzimin në dritaret tuaja. [8] X Burimi i hulumtimit

Ushqimi i Kardinalëve

Ushqimi i Kardinalëve
Vendosni farat e lulediellit ose lulediellit në ushqyesin tuaj. Farat e Lulediellit të Zi janë një preferuar nga kardinalët. Sidoqoftë, kardinalët gjithashtu pëlqejnë farat e lulediellit dhe Milo të bardhë.
 • Nëse jeni të shqetësuar për pjellë nga farat, mund të blini farat e lulediellit të grirë. Vetëm sigurohuni t'i ndryshoni këto farëra më shpesh, pasi ato nuk kanë të njëjtën mbrojtje nga të qenit keq, siç bëjnë ato të tëra me predha.
 • Kardinalët si farat e mëdha. Ata do të hanë farëra më të vogla nëse asgjë tjetër nuk është në dispozicion, por preferojnë fara të mëdha, të tilla si luledielli, lulelakra, kikirikët ose misri i plasaritur.
Ushqimi i Kardinalëve
Vendosni një ushqyes suetash në dimër. Në dimër përdorni një ushqyes suet për të siguruar energji shtesë për kardinalët dhe zogjtë e tjerë. Ndërsa kjo ndoshta nuk do të jetë zgjedhja kryesore e ushqimit të kardinalëve në zonën tuaj, ata mund të vijnë tek një ushqyes për të gjetur ushqim shtesë në dimër.
 • Sueti duhet të ushqehet vetëm në dimër. Kjo sepse në thelb është një bllok i yndyrës së kafshëve të përzier me farat. Nëse nxehet shumë, mund të shkrihet dhe të shkrihet i ashpër.
Ushqimi i Kardinalëve
Vendosni ushqimin në tokë gjithashtu. Kardinalët në të vërtetë janë ushqyes të tokës, kështu që ata me fat do të hanë tokën. [9] Nëse keni një copë toke që është larg prej shkurreve të ulëta ose shkurreve, ku grabitqarët mund të fshihen, ju gjithashtu mund të shpërndani farën atje.
 • Jini të paralajmëruar që ushqyerja në tokë gjithashtu do të jetë tërheqëse për ketrat. Nëse keni shumë ketra në zonën tuaj, ju mund të dëshironi të shmangni ushqyerjen në tokë dhe të përdorni flluska ketri ose ushqyes të provës së ketrit. [10] X Burimi i hulumtimit
Pse kardinalët pëlqejnë pemët e çara myrtle?
Zogjtë, duke përfshirë edhe kardinalët, kanë tendencën të kopenë në pemët e myrtle për të ngrënë manaferrat e pjekur dhe festën në dëmtuesit e insekteve.
Sa lart e var ushqyesin tim kardinal?
Varni atë në 5'-6 'ose në maksimum 7'-8'. Nëse e varni shumë ulët, zogjtë do të kenë frikë nga grabitqarët, si macet. Nëse e varni shumë lart, zogjtë nuk do t'ju pëlqejnë sepse zona e tyre natyrore e ngrënies është e ulët në tokë.
Farë mund të bëj për t'i mbajtur ketrat larg farave të shpendëve?
1. Rrëshqitni furnizuesin në një tel të gjatë dhe varni midis dy pemëve, por larg çdo dege të ulëta. Gjithashtu, vidhni rrotat boshe të zbrazëta në tel për të vepruar si një parandalues ​​i mëtejshëm. 2. Nëse ushqyesi juaj i zogjve ulet në një shtyllë dhe ju dëmtohen nga ketrat duke vjedhur farat, blini një zhurmë me ketri.
Willfarë do të ndodhë nëse ushqyesi im i zogjve është afër një fole me bebe?
Ndoshta asgjë, por nëse doni të tregoheni të kujdesshëm, lëvizni ushqyesin e zogjve. Ekziston një shans që ushqyesi të tërheqë grabitqarët ose të bllokojë hyrjen e zogut të nënës në fole.
A mund ta ndryshoj zgjedhjen e ushqimit për të dekurajuar bluzat?
Po, ka shumëllojshmëri të ushqimit që mund të përdorni për të dekurajuar blutë dhe për të rikthyer kardinalët.
A i frikësojnë skifterët e bishtit të kuq larg?
Po, skifterët hanë zogj të tjerë. Nëse keni shumë skifterë në një zonë, atëherë për fat të keq do të keni zogj më pak të vegjël. Nëse me të vërtetë i doni kardinalët, provoni të mbillni pemë të vogla dhe shkurre të mëdha që ofrojnë shumë strehë / mbulesë.
Whatfarë lloj shtëpie zogjsh kam nevojë dhe çfarë ushqimi vendos në të për të tërhequr kardinalët?
Mos vendosni ushqim në shtëpinë e shpendëve, që do të tërheqë ketrat dhe të tilla. Kardinalët kanë tendencë të mos jenë aq të lehta për tu arritur në fole në një kuti artificiale, megjithëse është e mundur, thjesht provoni dhe përdorni një vrimë më të madhe hyrëse. Sa për farat, përdorni ato më të mëdha si farat e lulediellit dhe kikirikët.
A është livanda e dëmshme për kardinalët?
Lavender është një bimë shumë e sigurt për pothuajse çdo kafshë.
A do të tërheqë shirita e kuq tërheq kardinalët
Jo, nuk do. Sidoqoftë, fjongo e kuqe përdoret për të tërhequr bimët e njëra-tjetrës në një ushqyes të gungës.
Kam një kardinal mashkull dhe femër në oborrin e shtëpisë time. Farë mund të bëj për t'i ndihmuar ata të ndërtojnë një fole?
Siguroni zogjve me materiale për ndërtimin e foleve, të tilla si kashtë dhe degëza, ku ata janë në gjendje ta gjejnë atë.
pfebaptist.org © 2021